Jak podróżować ze zwierzętami
REKLAMA
REKLAMA
Na statku i w samolocie
REKLAMA
Po pierwsze należy sprawdzić, czy przewoźnik w ogóle dopuszcza transport zwierząt. Chęć przewiezienia zwierzęcia należy w określonym terminie zadeklarować, czasem już przy rezerwacji biletów. Przewoźnik zwykle przewiduje dodatkowe opłaty za transport zwierzęcia. Dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów zwierzęta powinny być przewożone w klatkach, umożliwiających swobodne obrócenie, stanie i położenie. Z restrykcji zwolnieni są pasażerowie korzystający z pomocy certyfikowanego psa przewodnika. Przewóz takie zwierzęcia odbywa się bez opłat.
Zobacz również serwis: Konsument-usługi
W obcym kraju
Przed wyjazdem należy szczegółowo zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju docelowym. Na terenie Unii Europejskiej warunki transportu zwierząt są podobne. Po pierwsze zwierzęta muszą być oznaczone, by można je było zidentyfikować. Służy do tego czytelny tatuaż lub mikroczip. Co ciekawe, zwierzę musi posiadać paszport. Dokument jest wystawiany przez lekarza weterynarii i zawiera informację o szczepieniach przeciw wściekliźnie, informacje o leczeniu i szczepieniach. Najbardziej restrykcyjne przepisy wprowadziła Wielka Brytania. Aby bez problemów wwieźć pupila na wyspy, działania należy podjąć kilka miesięcy wcześniej. Po pierwsze zwierzę musi być oznaczone mikroczipem, potem zaszczepione przeciwko wściekliźnie i wyrobić paszport. Następnie należy sprawdzić poziom przeciwciał u zwierzęcia i poddać go kuracji przeciw kleszczom i tasiemcowi.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Czy pasażerowie mogą nie zgodzić się na psa w przedziale?
PKP Intercity określiło szczegółowo warunki przewożenia czworonogów w pociągach. Po pierwsze zwierzę musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia. Pies musi mieć założony kaganiec i być trzymany na smyczy. To właściciel odpowiada ze wszystkie szkody wyrządzone przez pupila, ma też obowiązek zadbać o czystość w miejscu, gdzie ten przebywa. Czworonóg nie może korzystać z miejsc siedzących i sypialnych. Co ciekawe, współpasażerowie mogą nie wyrazić zgody na podróżowanie z psem czy kotem. Właściciel musi to szanować i szukać miejsca w innym przedziale. Zgoda współpasażerów nie jest wymagana w przypadku psa przewodnika i psów służbowych.
Samochód
Prawo o ruchu drogowym nie daje zbyt wiele wskazówek jak przewozić zwierzęta. Zwierzę nie może jedynie ograniczać widoczności i ruchów kierowcy. Również jadąc samochodem należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a jeśli jedziemy za granicę paszport.
Zobacz również serwis: Prawo na drodze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat