REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gość hotelowy odpowiada za rzeczy użyczone nieodpłatnie przez hotel

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kiteguru.pl
kiteguru.pl

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce hotelarskiej różnego rodzaju przedmioty są udostępniane gościom hotelowym, co przybiera postać umowy użyczenia. Nieodpłatny charakter takiego użyczenia nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za daną rzecz.

Umowa ta jest wykorzystywana przez hotelarzy w celach marketingowych, którzy podejmują różne ponadstandardowe działania zmierzające do zaspokojenia potrzeb i oczekiwań gości hotelowych, uprzyjemnienia i uatrakcyjnienia ich pobytu w hotelu.

REKLAMA

Biorący używa rzeczy zgodnie z umową, a w braku takich ustaleń umownych – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczaniu danej rzeczy. Biorący nie może też oddać rzeczy mu użyczonej osobie trzeciej do używania bez zgody użyczającego.

Rzecz użyczona powinna być zwrócona użyczającemu w stanie nie pogorszonym. Jednak biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.

Nieodpłatne użyczenie nie oznacza, że gość hotelowy nie ponosi odpowiedzialności za przedmiot użyczenia. Jest on odpowiedzialny m.in. za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, jeżeli używa jej w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy.

Zobacz również serwis: Konsument - turystyka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja umowy użyczenia

Jest to umowa, przez którą użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego)

Przedmiotem użyczenia może być każda rzecz ruchoma i nieruchoma, oznaczona co do gatunku, jak i co do tożsamości. Użyczający jako strona umowy nie musi być właścicielem rzeczy, ale w praktyce zazwyczaj ma prawo własności.

Użyczenie dodatkowo umożliwia gościom hotelowym bezpłatne używanie rzeczy, które zapomnieli wziąć z domu lub zgubili, czy celowo nie zabrali, wiedząc, że będą mogli korzystać z danego rodzaju rzeczy w hotelu. Taką rzeczą jest bardzo często:

  1. suszarka do włosów,
  2. żelazko oraz deska do prasowania.

Zobacz również: Kiedy hotel jest hotelem

Trzeba zaznaczyć, że suszarki do włosów są powszechnie instalowane na stałe w łazienkach pokojów hotelowych i goście odnoszą wrażenie, że stanowią one część podstawowego wyposażenia pokoju. Z rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie z dnia 19 sierpnia 2004 r. (Dz. U. t.j. z 2006 r., nr 22, poz. 169) wynika zaś, że jedynie w hotelach i motelach cztero - i pięciogwiazdkowych suszarki do włosów muszą być w każdym pokoju. Wtedy oczywiście nie ma mowy o zawieraniu odrębnej umowy użyczenia.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia


Na co może liczyć gość hotelowy

Dla gości mieszkających dłuższy czas (tzw. rezydentów) niekorzystających z usług gastronomicznych, może być użyczona:

  1. kuchenka mikrofalowa,
  2. czajnik do gotowania wody,
  3. naczynia, sztućce itp.

Hotele wyższych kategorii są zazwyczaj przygotowane na spełnienie nawet nietypowych życzeń o dodatkowe wyposażenie pokoju, obejmujące np.:

  1. nawilżacz powietrza,
  2. grzejnik elektryczny,
  3. pościel antyalergiczną, czy
  4. wózek inwalidzki.

Wręcz normą staje się w wielu hotelach użyczanie gościom na ich życzenie:

  1. kabli do komputera umożliwiających bezpłatne korzystanie z Internetu,
  2. łączników do prądu elektrycznego (tzw. adapterów),
  3. faksów,
  4. odtwarzaczy CD,
  5. materiałów biurowych.

Większość hoteli i niektóre inne obiekty hotelarskie są wstanie spełnić życzenie gościa hotelowego o użyczenie mu takich rzeczy, jak:

  1. książki,
  2. mapy,
  3. plany,
  4. różne informatory,
  5. ładowarki do telefonów komórkowych,
  6. parasole,
  7. dodatkowe łóżko dla małego dziecka.

W miejscowościach turystycznych gościom przyjeżdżającym w celach wypoczynkowych hotelarze starają się udostępnić do używania:

  1. rowery,
  2. sprzęt do tenisa, i inny sprzęt sportowy i rekreacyjny,
  3. leżaki i parawany na plażę,
  4. łodzie, kajaki i rowery wodne.

Z umową użyczenia mamy do czynienia również w razie udostępniania:

  1. ręczników kąpielowych czy
  2. szafek na ubranie gościom korzystającym z basenu lub sauny, a nawet
  3. udostępnianie w salach klubowych prasy codziennej i czasopism i to nie tylko gościom hotelowym, ale właściwie wszystkim osobom oczekującym.

Zobacz również serwis: Umowy

Podobnie będzie w przypadku, gdy gość hotelowy bezpłatnie używa różnych rzeczy ogólnodostępnych na terenie danego obiektu, znajdujących się poza wynajętym pokojem, np.:

  1. telewizora w sali klubowej czy
  2. ogólnodostępnego prysznic.

Forma umowy użyczenia

Umowa użyczenia jest zawierana w dowolnej formie i zwykle jest to forma ustna. Ze względu na charakter lub wartość przedmiotu użyczenia oraz lokalne zwyczaje potwierdzenie zawarcia umowy użyczenia następuje nieraz w prowadzonej przez hotelarza kartotece, jak powinno być zwłaszcza w przypadku każdego w zasadzie zbioru bibliotecznego. 

Zobacz również: Nakłady przy umowie użyczenia

REKLAMA

Czasem pod zastaw jest pobierany dowód osobisty gościa hotelowego, aby zagwarantować zwrot użyczonej rzeczy o większej wartości. Takie postępowanie jest naganne, gdyż zatrzymanie cudzego dowodu osobistego stanowi wykroczenie określone w art. 55 pkt 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 10 kwietnia 1974 r. (Dz.U. t.j. z 2006 r., Nr 139, poz. 993).

Cechą charakterystyczna tej umowy jest jej realny charakter i dopiero oświadczenia woli połączone z wydanie rzeczy powodują zawarcie umowy użyczenia. Użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W praktyce hotelarskiej oznacza to zakończenie użyczenia danej rzeczy wraz z wygaśnięciem umowy hotelowej.

POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

REKLAMA

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

REKLAMA

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

REKLAMA