Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce regulacje ustawowe nie wprowadzają definicji umowy hotelowej jako odrębnego typu umowy. Jest to umowa o charakterze mieszanym, zawierająca elementy kilku umów nazwanych, a w szczególności:
REKLAMA
- najmu
- sprzedaży
- przechowania
- umowy o dzieło
- umowy nienazwanej o usługi podobne do zlecenia
Są to umowy stopione w jedną całość, do której wchodzi także obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa gościowi hotelowemu. Do umowy hotelowej znajdują zastosowanie przepisy części ogólnej Kodeksu cywilnego i części ogólnej zobowiązań, jak również niektórych umów nazwanych.
Kto jest podmiotem umowy
REKLAMA
Ustawa o usługach turystycznych w zasadzie nie zawiera takich przepisów, które bezpośrednio znajdowałyby zastosowanie do umowy hotelowej. Jednakże przepisy tej ustawy odnoszące się do usług hotelarskich wpływają na zakres praw i obowiązków stron tej umowy, gdyż zarobkowego świadczenia usług hotelarskich może podejmować się jedynie podmiot, który spełnił warunki określone w tej ustawie.
Podmiotem tym jest przedsiębiorca prowadzący hotel lub inny obiekt hotelarski bądź przedsiębiorca lub rolnik świadczący usługi hotelarskie w innym obiekcie spełniającym ustalone wymagania. Podmioty te określane są mianem hotelarzy.
Zobacz również serwis: Konsument - turystyka
Hotelarzem natomiast nie jest:
- prowadzący kemping lub pole biwakowe – korzystanie z nich ma miejsce na podstawie innego typu umowy
- prowadzący dom wczasowy – wówczas, z reguły, jest zawierana umowa o wczasy, szczególna odmiana umowy o świadczenie usług turystycznych
- zakłady opieki zdrowotnej (szpitale, szpitale uzdrowiskowe, sanatoria ) – choć trzeba przyznać tendencję zbliżania się sanatoriów do domów wczasowych
- prowadzący domy studenckie, internaty, hotele pracownicze – gdyż jest to umowa najmu pomieszczenia
- szkoły (jeśli udostępniają część swych pomieszczeń w celu organizacji koloni albo obozu sportowego) – wówczas zawierana jest umowa najmu lub umowa użyczenia
- noclegownie, przytułki i schroniska charytatywne – udostępniane są na podstawie umowy użyczenia, najmu lub bez jakiejkolwiek umowy
- koszary, izby wytrzeźwień – gdyż następuje to wbrew woli zainteresowanych i ma podstawy administracyjne.
Nie każda umowa zawierana przez hotel lub inny zakład hotelarski i mająca za przedmiot korzystanie z pokojów hotelowych jest w konsekwencji umową hotelową. Zakłady hotelarskie udostępniają część pomieszczeń, którymi dysponują w obiektach hotelarskich, do wykorzystania ich w celach biurowych. Takie pomieszczenia są oddawane w najem (z reguły na rok) i nie mogą być wykorzystywane w innych celach. Podstawą jest wówczas umowa najmu pomieszczeń użytkowych. Taka umowa zawiera najczęściej szereg ograniczeń dotyczących godzin przebywania pracowników najemcy, maksymalnej liczby interesantów, zachowania ciszy, porządku i bezpieczeństwa.
Zobacz również serwis: Wzory umów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat