Czy hotelarz może przetrzymać dowód osobisty gościa?
REKLAMA
REKLAMA
Na wakacjach też masz prawa
REKLAMA
Z okazji zbliżających się wakacji warto dowiedzieć się czegoś o prawach, jakie przysługują nam podczas urlopu. Częstym problemem, jaki można spotkać przy okazji upragnionego wyjazdu, jest kwestia zatrzymywania przez właścicieli hoteli, czy też pensjonatów dowodów osobistych gości.
Po powrocie z wakacji turyści skarżą się często na takie postępowanie, prosząc o wyjaśnienie tej kwestii.
Pojechaliśmy z mężem na Mazury na tydzień. Zatrzymaliśmy się w małym hotelu, pięknie położonym nad jeziorem. Po przyjeździe, na prośbę recepcjonistki, zostawiliśmy nasze dowody osobiste celem zarejestrowania w hotelu, a w tym czasie dostaliśmy klucz do pokoju, żebyśmy mogli się odświeżyć i rozpakować. Sądziliśmy, że dowody zostaną nam niezwłocznie zwrócone. Jakież było nasze zdziwienie, gdy oznajmiono nam, że otrzymamy dokumenty w dniu wyjazdu, a do tego czasu zostaną w recepcji. Czy hotel miał prawo zatrzymać nasze dowody osobiste?
Zobacz również serwis: Konsument - turystyka
Nie można zatrzymać dowodu osobistego
Hotelarz nie ma prawa zatrzymać dowodów osobistych swoich gości. Dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie (np. po otrzymaniu nowego dowodu).
Zgodnie z art. 34 ustawy o ewidencji ludności i dowodach - osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązana posiadać dowód osobisty:
- od ukończenia 18 roku życia,
- od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje, albo nie pozostaje pod władzą rodzicielską lub opieką.
Bezprawne zatrzymanie dowodu osobistego turysty, przy wynajęciu pokoju w hotelu lub pensjonacie może spowodować również surowe konsekwencje karne.
Kto zatrzymuje cudzy dowód osobisty, podlega karze ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karze grzywny (art. 55 ustawy o ewidencji ludności i dowodach).
Zobacz również serwisy: Sprawy karne
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat