Kiedy nie zapłacisz operatorowi za zerwanie promocji
REKLAMA
REKLAMA
Decydując się na zawarcie umowy z operatorem na warunkach promocyjnych powinniśmy pamiętać o obowiązkach, jakie będą na nas ciążyć. Wbrew pozorom taka umowa nie jest tylko jednostronnym ukłonem w stronę konsumenta. W zamian za ulgi klient zobowiązuje się bowiem nie odchodzić z sieci przez określony czas.
REKLAMA
Promocja daje stronom obopólne korzyści, jednak utrudnia zmianęoperatora. Konsument dostaje telefon za niższą cenę, zaś operatorpewność, że klient pozostaniemy z nim do końca umowy. Pewność ta wynikaz faktu, że przedterminowej rozwiązanie umowy będzie dla nas zupełnie nieopłacalne. Będziemy musieli wtedy zapłacić operatorowi spore odszkodowanie. Są jednak pewne sytuacje, kiedy możemy tego uniknąć.
Wypowiedzenie umowy przy zmianie regulaminu
Okazją na wypowiedzenie umowy bez konieczności płacenia operatorowi odszkodowania dla tych, którzy skorzystali z oferowanych promocji, jest zmiana regulaminu świadczenia usług.
REKLAMA
Zawierając umowę z operatorem, tak jak np. umowę abonencką dotyczącą telefonu komórkowego, nie znajdziemy w niej wszystkich postanowień dotyczących naszych praw i obowiązków. Istotną lekturą powinien być dla nas także właśnie regulamin.
W jego treści możemy znaleźć ważne zapisy, dotyczące np. sposobu i terminu rozwiązania umowy. Gdy podpisujemy umowę jednocześnie zgadzamy się na treść regulaminu. W przypadku jego zmiany będziemy mieli jednak możliwość wypowiedzenia umowy.
Konsument nie ma jednak możliwości wypowiedzenia umowy w przypadku zmiany treści regulaminu wynikającej ze zmiany przepisów prawa, w tym również usunięcia niedozwolonych klauzul umownych.
Zgodnie z przepisami prawa telekomunikacyjnego wypowiedzenie umowy w przypadku niezaakceptowania zmian regulaminu jest prawem każdego konsumenta. Dodatkowo na operatorach ciąży obowiązek poinformowania nas o takiej możliwości. Jeżeli zechcemy skorzystać z tej sposobności i zdecydujemy się na wypowiedzenie umowy, operator nie będzie mógł żądać od nas żadnego odszkodowania, w tym zwrotu przyznanych wcześniej ulg.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. 2004 nr 171 poz. 1800)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA