Nie każda zmiana regulaminu uprawnia do rozwiązania umowy

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Od 6 lipca nie każda zmiana regulaminu operatora sieci będzie pozwalała abonentowi rozwiązać umowę bez żadnych konsekwencji. Dobrą zmianą jest natomiast zlikwidowanie opłaty za przejście do innej sieci.

W Dzienniku Ustaw Nr 85, poz. 716 z 5 czerwca 2009 r. została opublikowana nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego z 24 kwietnia 2009 r.. Wchodzi ona w życie 6 lipca 2009 r.

Zasadniczym celem nowelizacji jest usprawnienie rynku telekomunikacyjnego oraz dostosowanie przepisów polskiego Prawa telekomunikacyjnego do prawa europejskiego.

W przypadku abonentów, jaki i użytkowników telefonów na kartę (pre-paid), nowelizacja likwiduje jednorazową opłatę za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora ruchomej publicznej sieci telefonicznej.

Korzystną zmianą jest też to, że w przypadku jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta przed upływem terminu ustalonego w umowie - abonent powinien zwrócić równowartość przyznanej ulgi na dzień rozwiązania umowy. Dotychczas zwracał równowartość przyznanej ulgi na dzień jej podpisania.

Ponadto z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 czerwca 2009 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnien w publicznych sieciach telefonicznych wynika, że:

A. Przeniesienie numeru, na wyrazne żądanie abonenta następuje nie później niż w terminie:
1) 1 dnia roboczego – w przypadku abonentów bedacych strona umowy z dostawca usług zapewniającym przyłaczenie do ruchomej publicznej sieci telefonicznej lub
2) 7 dni roboczych – w przypadku abonentów bedacych strona umowy z dostawca usług zapewniającym przyłaczenie do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej
- od dnia zawarcia umowy, o której mowa w ust. 5, albo w pózniejszym terminie w trakcie trwania dotychczasowej umowy wskazanym przez abonenta.

B. Przeniesienie przydzielonego numeru nie może powodowac przerwy w świadczeniu usług telekomunikacyjnych dłuższej niż:
1) 3 godziny w porze nocnej pomiedzy godzina 0:00 a 3:00 – w przypadku abonentów bedacych strona umowy z dostawca usług zapewniajacym przyłaczenie do ruchomej publicznej sieci telefonicznej lub
2) 24 godziny, liczone od okreslonego w umowie, o której mowa w ust. 5, dnia rozpoczecia swiadczenia tych usług – w przypadku abonentów bedacych strona
umowy z dostawca usług zapewniajacym przyłaczenie do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej
- chyba że abonent wyraził w umowie zgode na dłuższa przerwe, okreslajac czas jej trwania.

Konsumenci nie będą natomiast zadowoleni ze zmiany, zgodnie z którą nie będą mogli wypowiedzieć umowy bez negatywnych konsekwencji (czyli bez zwracania ulgi i wypłaty odszkodowania) w przypadku gdy zmiana regulaminu będzie konieczna z uwagi na zmianę przepisów prawa albo potrzebę usunięcia niedozwolonych postanowień umownych.

Pełna treść nowelizacji

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...