Rynek telekomunikacyjny nie boi się kryzysu
REKLAMA
REKLAMA
W ramach tworzenia jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych Parlament Europejski podpisał porozumienie, zgodnie z którym koszty międzynarodowych usług mobilnych – roaming -będą systematycznie spadać. Ma to nastąpić od dnia 1 lipca 2009 roku. Zanim jednak to nastąpi kraje Wspólnoty muszą ratyfikować umowę.
Wspomniane porozumienie nie nakłada sztywnych cen, jakich żądają operatorzy za korzystanie z usług roamingu, wysyłanie SMS-ów i dostępu do Internetu w sieciach komórkowych. Określa jedynie stawki maksymalne, które do roku 2011 powinny jeszcze zmaleć.
REKLAMA
Ile będziemy musieli płacić
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w porozumieniu opłaty będą kształtować się następująco:
połączenia międzynarodowe:
- od 1 lipca 2009 r. - maksymalna stawka to 43 eurocenty (bez VAT) za minutę za połączenia wychodzące oraz 19 eurocentów (bez VAT) za minutę w przypadku połączenia przychodzącego;
- od 1 lipca 2010 r. - maksymalna stawka to 39 eurocentów (bez VAT) za minutę za połączenia wychodzące oraz 15 eurocentów (bez VAT) za minutę w przypadku połączenia przychodzącego;
- od 1 lipca 2011 r. - maksymalna stawka to 35 eurocentów (bez VAT) za minutę za połączenia wychodzące oraz 11 eurocentów (bez VAT) za minutę w przypadku połączenia przychodzącego.
SMS:
- od 1 lipca 2009 maksymalna stawka za wysłanie SMS-a będzie wynosiła 11 eurocentów (bez VAT).
dostęp do Internetu w komórkach:
- od 1 lipca 2009 r. - maksymalnie 1 euro (bez VAT) za pobranie 1 MB danych;
- od 1 lipca 2010 r.- maksymalnie 80 eurocentów (bez VAT) za pobranie 1 MB danych;
- od 1 lipca 2011 - maksymalnie 50 eurocentów (bez VAT) za pobranie 1 MB danych.
Dodatkowo operatorzy komórkowi będą zobligowani do wprowadzenia naliczania sekundowego, w przypadku połączenia trwającego powyżej 30 sekund. Obecnie czas ten często jest dwa razy dłuższy.
Winnych krajach jest łatwiej
Z możliwości zmiany operatora telekomunikacyjnego przy jednoczesnym zachowaniu numeru korzystamy bardzo często. Jednak jak wykazuje sprawozdanie Komisji Europejskiej w różnych krajach ta procedura wygląda inaczej. Dla porównania w Irlandii bądź Malcie na zmianę operatora komórkowego przy zachowaniu dotychczasowego numeru telefonu potrzeba tylko jeden dzień, we Włoszech – 15, natomiast w Polsce trwa to aż 38 dni.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA