Dwie umowy z kablówką

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Zawarłem ostatnio umowę z operatorem sieci kablowych. Dostałem odpowiedni sprzęt do tego, a w zasadzie to kazali mi za niego zapłacić. Czy jeśli płacę za sprzęt i jednocześnie za abonament, to mam rozumieć, ze tak naprawdę zawarłem dwie osobne umowy?

Tak. Częstą praktyką operatorów telewizji kablowej (podobnie jak sieci komórkowych) jest to, że podpisują z nami dwie odrębne umowy. Jedna dotyczy usługi abonamentowej, czyli możliwości odbierania kanałów telewizyjnych. Jest to tzw. umowa starannego działania, czyli umowa zlecenia. Druga zaś korzystania z odpowiedniego sprzętu. Ta ostatnia może mieć formę najmu lub użytkowania. W związku z tym właścicielem sprzętu nadal pozostaje operator. Jeżeli postanowienia umowy nie stanowią co innego, po zakończeniu umowy należy sprzęt zwrócić. W zależności od umowy różny jest czas na dokonanie tego zwrotu. Natomiast nie dopełnienie tego obowiązku powoduje konieczność zapłaty kary umownej. Dlatego też należy pamiętać, aby wraz z końcem umowy dostarczyć sprzęt we właściwe miejsce i w określonym czasie.

W gąszczu dokumentów, jakie dostajemy do podpisu czasem trudno jest to zauważyć. Dostajemy bowiem wzór umowy, który w praktyce rzadko podlega negocjacji i który zazwyczaj odsyła nas do regulaminu świadczenia usług. W nim zazwyczaj zawarte są istotne postanowienie odnośnie praw i obowiązków konsumenta. Bardzo ważne jest, aby zapoznać się z treścią wszystkich dokumentów, czyli nie tylko samej umowy, ale również załączników do niej i regulaminu. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdy operator żąda od nas rzeczy, o których istnieniu nie wiedzieliśmy. W przypadku natomiast zauważenia postanowienia, z którym się nie zgadzamy warto negocjować z przedsiębiorcą jego usunięcie albo modyfikację. Wówczas operator nie może powołać się na nie. Należy również zwracać uwagę na to czy w umowie nie ma niedozwolonych klauzul umownych.

Najczęściej wszelkie należności z danego miesiąca uwzględnione są na jednej fakturze. Mogą być natomiast wyszczególnione konkretne pozycje jak np. abonament, najem itp. Nie zapłacenie rachunku w terminie powoduje powstanie obowiązku zapłaty zaległej kwoty wraz z odsetkami ustawowymi.

W zależności od tego jakiego rodzaju usterki pojawią się podczas odbioru kanałów telewizyjnych, to z innej podstawy prawnej można skorzystać składając reklamacje. Przyczyna może tkwić w nieprawidłowym wykonaniu usługi albo w samym sprzęcie, który może być niezgodny z umową. Ma to istotne znaczenie w odniesieniu do uprawnień konsumenta, terminów zawiadomienia operatora i jego obowiązków.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...