REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo komunikacji elektronicznej. Rząd przyjmie projekt jeszcze w tym kwartale

Prawo komunikacji elektronicznej zastąpi obowiązującą obecnie ustawę – Prawo telekomunikacyjne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo komunikacji elektronicznej ma wdrożyć dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. Nowa ustawa zastąpi dotychczasowe Prawo telekomunikacyjne. Rząd zamierza przyjąć projekt PKE przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji jeszcze w II. kwartale tego roku.

Prawo komunikacji elektronicznej zastąpi obowiązującą obecnie ustawę – Prawo telekomunikacyjne, i ma stanowić ramy regulacyjne dla komunikacji elektronicznej w Polsce. Celem prowadzonych prac legislacyjnych jest – jak wskazują autorzy projektu – przede wszystkim wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE). 

REKLAMA

Europejski kodeks będzie działał w Polsce

EKŁE wszedł w życie 20 grudnia 2018 r. i zawiera pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, określających w szczególności prawa i obowiązki zarówno organów regulacyjnych, przedsiębiorców, jak i użytkowników końcowych (w tym konsumentów). EKŁE zastąpił cztery obowiązujące dotąd dyrektywy stanowiące tzw. pakiet dyrektyw łączności elektronicznej:

  • dyrektywę ramową,
  • dyrektywę o dostępie,
  • dyrektywę o zezwoleniach,
  • dyrektywę o usłudze powszechnej. 

REKLAMA

Wprowadzenie EKŁE jest wynikiem dokonanego przez Unię Europejską całościowego przeglądu obowiązujących w Unii Europejskiej ram regulacyjnych i ma na celu z jednej strony – uproszczenie struktury oraz zwiększenie spójności i przejrzystości regulacji sektora komunikacji elektronicznej, ale przede wszystkim dostosowanie przepisów do nowych realiów rynkowych. 

Wdrożenie EKŁE nastąpi poprzez przyjęcie dwóch aktów prawnych: nowej ustawy merytorycznej Prawa komunikacji elektronicznej, oraz odrębnej ustawy zawierającej przepisy wprowadzające. 

PKE nie ograniczy się do wdrożenia kodeksu europejskiego

Oprócz regulacji wdrażających EKŁE, projektowana ustawa obejmuje także przepisy niewynikające bezpośrednio z przepisów EKŁE, jednakże w ocenie urzędników resortu kierowanego przez Janusza Cieszyńskiego niezbędne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzimego rynku komunikacji elektronicznej i dla zagwarantowania ochrony użytkowników usług komunikacji elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projektowana ustawa obejmuje całokształt regulacji z zakresu komunikacji elektronicznej – niezbędne definicje; zasady wykonywania gospodarczej działalności w tym obszarze, w tym kwestie wpisu do odpowiednich rejestrów, obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych, opłat, zasad prowadzenia konsultacji i konsolidacji, bezpieczeństwa sieci i usług oraz obowiązków na rzecz bezpieczeństwa państwa.

Ma też obejmować gospodarowanie częstotliwościami i numeracją; dostęp, w tym dostęp symetryczny, analizy rynku, obowiązki regulacyjne, kalkulację kosztów i rachunkowość regulacyjną, urządzenia radiowe; usługi, w tym prawa użytkowników końcowych, usługę powszechną, kwestie odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi komunikacji elektronicznej, tajemnicę komunikacji elektronicznej, cyfrowe transmisje telewizyjne i radiofoniczne; kwestie właściwych organów i postępowania przed Prezesem UKE oraz przepisy karne i kary pieniężne.

Nowe przepisy mają uwzględniać inne podmiotów niż tradycyjni przedsiębiorcy telekomunikacyjni, w praktyce będą to usługi takie jak Skype lub inni usługi komunikacji w Internecie. Regulacji podlegać będzie nowy podmiot – przedsiębiorca komunikacji elektronicznej. Pojawić się mają nowe obowiązki dotyczące np. sieci o bardzo dużej przepustowości, przedsiębiorstw wyłącznie hurtowych, czy też procedura ułatwiająca migrację z przestarzałej infrastruktury miedzianej.

Prawo komunikacji elektronicznej wzmocni konsumenta

Przepisy przewidywać będą wzmocnienie pozycji konsumenta w relacji z dostawcą usług na etapie przedumownym oraz na etapie świadczenia usług, m.in. obowiązek przekazywania konsumentowi zwięzłego podsumowania warunków umowy według określonego przez KE, jednolitego w całej UE, wzoru. Formularz podsumowania warunków umowy pozwoli konsumentowi na łatwe zapoznanie się z najważniejszymi warunkami umowy oraz porównywanie różnych ofert. Podsumowanie to dostawca usług dostarczać będzie przed zawarciem umowy.

Projekt zapewnia użytkownikom końcowym dostęp do niezależnego narzędzia porównawczego, które ma umożliwiać porównanie warunków świadczenia usług dostępu do internetu oraz usług komunikacji w zakresie ceny i jakości. Gdyby żadne z narzędzi rynkowych nie spełniało kryteriów określonych w PKE, narzędzie będzie zapewniane przez Prezesa UKE.

W obszarze gospodarki częstotliwościami ustawa wprowadzić ma nową definicję i pojęcie częstotliwości zharmonizowanych, oraz możliwość tzw. alternatywnego wykorzystania widma radiowego. (PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA