Na czym polega poddanie się egzekucji
Sporządzając akt notarialny, strona zobowiązana do zapłaty może zobowiązać się, iż w przypadku nie spełnienia świadczenia w określonym terminie (lub po spełnieniu określonego warunku), podda się egzekucji.
Dla wierzyciela (w naszym przypadku sprzedawcy nieruchomości) oznacza to, że nie będzie musiał wytaczać powództwa o zapłatę – jeśli kupujący nie wpłaci określonej sumy.
Jak powinna wyglądać klauzula o poddaniu się egzekucji
Z uwagi na fakt, iż umowa sprzedaży nieruchomości sporządzana jest przed notariuszem – powinien on zadbać o to, aby wszystkie klauzule umowne były zgodne z prawem oraz skuteczne. W skrócie zapis o poddaniu się egzekucji powinien zawierać :
- odniesienie do kwoty, która musi być zapłacona,
- termin w jakim dłużnik powinien świadczenie spełnić, po upływie którego wierzyciel (sprzedawca) może skorzystać z uprawnień wynikających z klauzuli (np. kupujący zobowiązał się zapłacić należność w ciągu 2 tygodni od daty sporządzenia aktu).
Zapisu takiego nie można „narzucić” – musi się na nią zgodzić druga strona umowy.
Klauzula wykonalności
Jeśli nabywca nie wywiązał się z zobowiązania – akt notarialny należy w pierwszej kolejności opatrzyć klauzulą wykonalności (podobnie jak prawomocny wyrok). W tym celu należy złożyć w sądzie rejonowym – właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika – odpowiedni wniosek. Do wniosku należy załączyć uwierzytelniony odpis aktu notarialnego.
Wniosek podlega opłacie w wysokości 50 zł – może być ona uiszczona w znakach sądowych lub przelewem na rachunek sądu.
Sąd ma 3 dni na nadanie klauzuli wykonalności. W praktyce jednak tak krótki termin rozpoznania wniosku występuje bardzo rzadko.
Jeśli zapłata uzależniona była od spełnienia określonego warunku (np. opróżnienia lokalu) – należy we wniosku udowodnić spełnienie warunku. Jeśli zapłata uzależniona była od upływu terminu – wynika wprost z aktu i nie musi być udowadniana.
Jeśli świadczenie zostało spełnione częściowo – należyto uwzględnić we wniosku; odpowiednia adnotacja znajdzie się w treściklauzuli.
Wniosek o wszczęcie egzekucji
Posiadając akt notarialny opatrzony klauzulą, należy skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.
Jakie są skutki poddania się egzekucji:
- sprzedający (wierzyciel) nie musi wytaczać powództwa o zapłatę – co oznacza że nie musi wnosić wpisu, ani oczekiwać na rozpoznanie sprawy,
- akt notarialny z klauzulą wykonalności jest równoważny z wyrokiem sądu opatrzonym taką klauzulą,
- zapis nie daje jednak gwarancji spełnienia świadczenia – dłużnik może być niewypłacalny – a inni wierzyciele mogą mieć pierwszeństwo w egzekucji nawet z dopiero kupionej nieruchomości.
Klauzula o poddaniu się egzekucji nie dotyczy tylko sprzedażynieruchomości. Dłużnik może również złożyć oświadczenie o poddaniu sięegzekucji w odrębnym akcie notarialnym.
Podstawa prawna art. 777 § 1 ust. 5 kodeksu postępowania cywilnego.