Jak można reklamować mieszkanie?

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera. Jesteśmy już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odbiorze lokalu. Na jakiej podstawie skutecznie można reklamować wady w mieszkaniu?

To zależy jakie wady mamy na myśli. Należy pamiętać, że mieszkanie jest nieruchomością i dlatego do wad w nim powstałych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rękojmi za wady oraz gwarancji. Nie można mylić pojęć i stosować w przypadku wad nieruchomości przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Te przepisy mają zastosowanie w przypadku rzeczy ruchomej. Mieszkanie nią nie jest. Z niezgodności towaru z umową można skorzystać np. jeżeli chcemy zareklamować samo wyposażenie mieszkania. Przepuśćmy, że element wykończeniowy jest uszkodzony np. wanna przecieka. Wówczas powinniśmy w ciągu 2 miesięcy od momentu zauważenia niezgodności poinformować o tym sprzedawcę (w tym wypadku dewelopera). Reklamacje z żądaniem naprawy albo wymiany rzeczy możemy składać przez 2 lata od momentu zakupu. Jeśli jest to niemożliwe lub pociąga za sobą nadmierne koszty, możemy żądać obniżenia ceny, w ostateczności odstąpić od umowy.

Rękojmia

W pozostałych wypadkach mamy prawo reklamować wady naszego mieszkania z tytułu rękojmi. Mamy wiec na myśli sytuację, gdy istnieje wada zmniejszająca wartość lub użyteczność mieszkania ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił sprzedawca, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Wady mogą zatem dotyczyć zarówno krzywych ścian, nieodpowiednich okien, jak i braku instalacji grzewczej.

Reklamacje najlepiej składać w formie pisemnej.

Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy, np. wyraził zgodę na zamontowanie sufitu podwieszanego inaczej niż w umowie.

Co mi przysługuje

Korzystając ze swoich praw kupujący może odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny. Chyba że deweloper niezwłocznie naprawiłby zaistniałe wady albo wymienił wadliwe elementy na nowe wolne od wad (np. wstawił nowe drzwi). Jeżeli zdarza się, że ta sama wada występuje kolejny raz i jest istotna, czyli w znaczący sposób uniemożliwia nam korzystanie z rzeczy, to można odstąpić od umowy. W praktyce nie zależy nam jednak na tym, jest to ostateczność. Odstąpienie od umowy wiąże się z koniecznością zwrotu mieszkania i pieniędzy, a najczęściej również wysokiego kredytu. Nie jest to opłacalne. Jeżeli mieszkanie ma wady lepiej jest żądać ich usunięcia w wyznaczonym terminie z zagrożeniem, że po bezskutecznym terminie odstąpimy od umowy.

Mamy miesiąc

Ważne jest kiedy poinformujemy sprzedającego o wadach. Powinniśmy to uczynić w ciągu miesiąca. W przeciwnym razie stracimy swoje uprawnienia z tytułu rękojmi. Natomiast jeżeli chodzi o czas, w jakim sprzedający odpowiada wobec kupującego przez 3 lata. Taki termin odnosi się do wad budynku, czyli np. wad konstrukcyjnych, krzywa podłoga itp. Inaczej będzie w sytuacji, gdy wady będą dotyczyły np. nieprawidłowo położonej glazury. Wtedy zgłaszać reklamacje z żądaniem usunięcia nieprawidłowości możemy tylko w okresie roku. Istnieje jeden przypadek kiedy mimo upływu powyższych terminów nadal możemy dochodzić swoich praw. Mamy z tym do czynienia, gdy sprzedawca wadę podstępnie zataił albo zapewnił kupującego, że wady nie istnieją.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...