REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

„Wolnoć Tomku w swoim domku”?

Od lat znane jest powiedzenie „Wolnoć Tomku w swoim domku”. Każdy ma prawo zachowywać się we własnym domu tak jak chce, aczkolwiek wolność ta nie jest absolutnie nieograniczona. Jeżeli bowiem niektóre zachowania szkodzą sąsiadom to nie mogą być wykonywane nawet we własnym mieszkaniu. Z drugiej strony pojedyncze lub krótkotrwałe hałasy od sąsiada są czymś naturalnym nie zawsze będą prawną przesłanką do interwencji. Trudności te w sposób szczególny odnoszą się do bloków mieszkalnych, których konstrukcja charakteryzuje się tym, że głośniejsze zachowania sąsiadów mogą być dokuczliwe dla innych. 

REKLAMA

Czym są immisje?

W powyższym kontekście warto odnieść się do cywilnoprawnego pojęcia immisji. Jest to działanie właściciela nieruchomości na jego terenie, którego konsekwencje są odczuwalne przez inne osoby.  Mogą one być zamierzone (bezpośrednie) oraz niezamierzone (pośrednie).

Co ważne, nie każde działanie oraz nie każdy hałas będą uzasadniały interwencję, ale tylko te, które naruszają zasady współżycia społecznego ponad „przeciętną miarę”

Przykład

Sąsiedzi czasami w dzień  przez krótki czas (np. godzinkę czy dwie) trochę głośniej się zachowują, bo mają gości np. z rodziny. W tym przypadku wydaje się, że raczej nie zostanie przekroczona „przeciętna miara”. 

Przykład

Pan Jan robi remont przy użyciu wiertarki, młotka, które wywołują bardzo silne hałasy. Jest to naturalne użytkowanie mieszkania, a więc w pełni dozwolone.  Jeżeli jednak ten remont będzie długotrwały  np. trwa przez wiele tygodni w małym dwupokojowym mieszkaniu to wtedy można mieć poważne wątpliwości co do przekroczenia „przeciętnej miary”. 

Warto pamiętać, że nie tylko hałas może być uznany za immisje. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. akt I Aca 875/15:
"Za immisje, które przekraczają przeciętną miarę, można uznać przykładowo sadzenie drzew osiągających znaczne rozmiary, zwłaszcza o bardzo dużej gęstości, blisko granicy nieruchomości i blisko okien budynku mieszkalnego”.

Co robić, gdy nie pomagają rozmowy?

REKLAMA

Gdy pojawi się problem zbyt głośnych sąsiadów należy przede wszystkim porozmawiać z nimi o tym. Zawsze jest bowiem szansa, że już sama zwykła rozmowa wystarczy do tego by w domu zapanował spokój. Nie jest też wykluczone, że są oni nieświadomi tego, że swoim zachowaniem przeszkadzają innym. Gdy w trakcie rozmowy sąsiad oświadczy, że nie zamierza zmieniać swojego postępowania należy mu uświadomić jakie konsekwencje prawne mogą go później czekać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy rozmowy, prośby nie przyniosą rezultatu warto korzystać z dostępnych środków prawnych. Jednym z nich jest zgłoszenie sprawy na policję z prośbą o interwencję. Można tutaj powołać się na przepis art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, który brzmi:
"Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Należy zaznaczyć, iż prawodawca spoczynek nocny wymienia tylko jako jeden z kilku powodów zakłóceń. Oprócz spoczynku nocnego wymieniony jest również spokój. Nie odnosi go przy tym tylko i wyłącznie do pory nocnej. Oczywiście, spokój, o którym mowa w tym przepisie powinien być rozumiany obiektywnie, a nie subiektywnie. 

Oprócz prawa wykroczeń można korzystać także z możliwości, jakie przewidziane są w prawie cywilnym. Bardzo ważny jest między innymi przepis art. 144 Kodeksu cywilnego:

"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Naruszenie dóbr osobistych

Należy również zaznaczyć, iż w sytuacji głośnych, długotrwałych hałasów od sąsiada może dojść do naruszenia dóbr osobistych. Wskazuje się bowiem, że takie zakłócanie stanu emocjonalnego, psychicznego daje podstawę do dochodzenia odszkodowania z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Zostały one unormowane w art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego: 

Art. 23 k.c.:

"Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach". 

Warto podkreślić, że ustawodawca wymienił w powyższym przepisie jedynie przykłady dóbr osobistych. Ich katalog ma charakter otwarty, o czym świadczy zwrot „w szczególności”. 

Art. 24 k.c.:
§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. 

Z powyższego przepisu wynikają następujące uprawnienia przysługujące osobie, której dobro osobiste zostało naruszone:

  • żądanie zaniechania działania
  • domaganie się usunięcia skutków naruszenia, a zwłaszcza złożenia specjalnego oświadczenia
  • żądanie zapłaty zadośćuczynienia pieniężnego
  • dochodzenie zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny
  • żądanie naprawienia szkody na zasadach ogólnych 

Podsumowanie

Jak więc widać jest niemało praw, które możemy wykorzystać w przypadku naruszenia dóbr osobistych. 

REKLAMA

Na potrzeby walki o ciszę we własnym domu bardzo ważne są dowody potwierdzające głośne, długotrwałe hałasy od sąsiadów oraz ich uciążliwość. Tymi dowodami mogą być na przykład nagrania, zeznania świadków, dokumenty z interwencji policji. 

Hałasy od sąsiadów nie zawsze są czymś złym. Czasami w niektórych przypadkach mogą jednak być bardzo dokuczliwe dla innych. W takiej sytuacji warto korzystać z różnych środków prawnych w celu ochrony swoich praw. 

Radca prawny dr Kamil Lorek

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny Dz.U.2023.0.1610 t.j.
  2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń Dz.U.2023.0.2119 t.j.

Bibliografia:

  1. Lorek K., Czy uciążliwy sąsiad swoim hałasem może nam zaszkodzić?,[O tym jak rozumieć i stosować prawo - słów kilka (rozumienieistosowanieprawa.blogspot.com)];
  2. Bończak-Kucharczyk E., „Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi. Aspekty prawne i organizacyjne”, Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, 2014 r.;
  3. Gniewek E., Machnikowski P. (red.), „Kodeks cywilny. Komentarz”, Wydawnictwo C.H. Beck 2021 r.;
  4. Patryk A., Rojek-Socha P., Głośne grilowanie może się skończyć nawet w sądzie, [https://www.prawo.pl/prawo/glosne-grillowanie-sposoby-na-sasiadow,514878.html];
  5. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. akt I Aca 875/15. 
Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w czasie zwolnienia można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego można chodzić? Czy znasz swoje prawa?

Czy na zwolnieniu można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego wolno chodzić? Rozpoczął się sezon urlopowy, a ZUS zgodnie z zapowiedziami intensyfikuje prowadzone kontrole. Co powinien więc zrobić pracownik, któremu w czasie zaplanowanego urlopu przydarzy się choroba?

W 2025 r. świadczenie pielęgnacyjne podwyższone o 9,05% a nie 7,6%. Dlaczego więc 0% podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego 251,84 zł?

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w znaczeniu lepsza niż wiadomości dla budżetówki o 4,1% podwyżki). Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%. W artykule przyjmujemy do obliczeń korzystniejszą wykładnię przepisów, że podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. obliczamy na podstawie minimalnego wynagrodzenia 4242 zł brutto (na 1 stycznia 2024 r.), a nie 4300 zł brutto (na 1 lipca 2024 r.). 

Socjolog: dla autysty pobyt w DPS-ie, jak dla osoby na wózku dom ze schodami bez windy. Nowe przepisy o mieszkalnictwie wspomaganym dla niepełnosprawnych

Powstaje obywatelski projekt ustawy dotyczący mieszkalnictwa wspomaganego z rozwiązaniami adekwatnymi dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z UW, powiedziała PAP, że dla autysty pobyt w DPS-ie jest tym samym, czym dla osób na wózkach dom ze schodami bez windy.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 (2988 zł) i 2025 r. (podwyżka o 9%). (Stare) i (nowe) świadczenie

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r.? Komu przysługuje po zmianach? Co z waloryzacją w 2025 r.? Oto przepisy, o których warto pamiętać!

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. tego nie zabierze komornik. Zmieniają się kwoty wolne od potrąceń. Co z alimentami?

Tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Od lipca zmieniają się kwoty wolne od potrąceń, których wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. A co z alimentami? Sprawdź, kto ma powody do obaw.

Wzrost kryterium dochodowego od 1 stycznia 2025 roku [pomoc społeczna]. 1010 zł dla osoby samotnej i 823 zł na osobę w rodzinie. Co to oznacza dla cudzoziemców?

Od początku 2025 roku planowany jest wzrost kryterium dochodowego (dla potrzeb pomocy społecznej):
- dla osoby samotnie gospodarującej będzie wynosić 1010 zł, a 
- dla osoby w rodzinie – 823 zł. 
Możliwe jest też wzrost kryterium dla osoby samotnie gospodarującej do 1040 zł, a dla osoby w rodzinie – 935 zł. Obecnie trwają dyskusje na ten temat.

W 2024 r. 3 nowe świadczenia dla niektórych rodziców. Czy już można składać wnioski?

Chociaż ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dzieci – „Aktywny rodzic” została już opublikowana w Dzienniku Ustaw, to jeszcze nie weszła w życie. Nowy programu wystartuje dopiero 1 października 2024 r. i właśnie od tego momentu rodzice najmłodszych dzieci będą mogli składać wnioski.

Taryfa za gaz zatwierdzona. Od 1 lipca 2024 r. zapłacimy o ok. 20 proc. więcej, mimo że ceny spadają. Jak to możliwe?

Od 1 lipca 2024 r. zapłacimy o ok. 20 proc. więcej za gaz, mimo że ceny spadają. Taryfa na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych została zatwierdzona.

 

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uchwalona z poprawkami przez Sejm

Wyczekiwana i szeroko komentowana w środowisku artystycznym nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych została uchwalona z poprawkami przez Sejm. Nowelizacja wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy PE. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowa definicja zgwałcenia. Nowelizacja Kodeksu karnego

Nowelizacja Kodeksu karnego została w piątek uchwalona przez Sejm. Jaka jest nowa definicja zgwałcenia? Ile będzie wynosić kara? 

REKLAMA