Kim jest deweloper?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa deweloperska definiuje osobę dewelopera w sposób dość lakoniczny odsyłając do definicji przedsiębiorcy uregulowanej w Kodeksie cywilnym, który w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej na podstawie umowy deweloperskiej zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i przeniesienia tego prawa na nabywcę.
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem cywilnym przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której szczególne przepisy przyznają zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
W związku z powyższym uznać należy, że deweloperem jest każdy przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi działalność deweloperską. Nie ma przy tym znaczenia w jakiej formie działalność ta jest prowadzona. W związku z powyższym może to być osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wspólnicy spółki cywilnej, w przypadku prowadzenia przez nich działalności deweloperskiej (spółka cywilna jako taka nie jest osobą prawną ani jednostką organizacyjną w rozumieniu art. 331 k.c.), spółki osobowe, spółki kapitałowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przy czym te ostatnie tylko w przypadku, gdy nabywcą jest osoba nie będąca członkiem spółdzielni, a także nowoutworzona spółka celowa niezależnie od formy.
Pewnego rodzaju problem może sprawiać jednoznaczna identyfikacja dewelopera będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w przypadku prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego na nieruchomości, która nie stanowi wyłącznej własności dewelopera lub w stosunku do której deweloper nie jest jedynym użytkownikiem wieczystym. W takich przypadkach status dewelopera nie rozciąga się na współwłaściciela nieruchomości, deweloperem jest wyłącznie osoba prowadząca działalność deweloperską. Rola współwłaściciela nieruchomości w takich przypadkach ogranicza się wyłącznie do wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości.
Działalność deweloperska
REKLAMA
Określenie czynności definiujące dewelopera opisane przez ustawodawcę jest nieprecyzyjne, gdyż sugeruje ono zamknięty katalog czynności, jakie deweloper może wykonać, ograniczając się jedynie do ustanowienia i przeniesienia prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na nabywcę. Nierzadko zdarza się, że deweloper nie ustanawia prawa własności, lecz jedynie przenosi prawo własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem własności budynku wzniesionego na użytkowanym gruncie.
W związku z powyższym, za działalność deweloperską w kontekście ustawy, w mojej ocenie należy przyjąć prowadzenie działalności gospodarczej tj. działalności wykonywanej w sposób zorganizowany, we własnym imieniu, w celach zarobkowych, w sposób ciągły, której przedmiotem jest realizacja przedsięwzięcia deweloperskiego tj. procesu, w wyniku realizacji którego na rzecz nabywcy ustanowione lub przeniesione zostaje prawo własności lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, obejmującego budowę w rozumieniu prawa budowlanego oraz czynności faktyczne i prawne niezbędne do rozpoczęcia budowy oraz oddania obiektu budowlanego do użytkowania, a w szczególności nabycie praw do nieruchomości, na której realizowana ma być budowa, przygotowanie projektu budowlanego lub nabycie praw do projektu budowlanego, nabycie materiałów budowlanych i uzyskanie wymaganych zezwoleń administracyjnych określonych odrębnymi przepisami.
Jednocześnie utworzona spółka celowa dla konkretnego przedsięwzięcia deweloperskiego w mojej ocenie wpisuje się w katalog działalności deweloperskiej, pomimo braku dotychczasowego działania w obszarze działalności deweloperskiej, ze względu na działania faktyczne i prawne niezbędne do rozpoczęcia całego procesu, a także co się wielokrotnie zdarza, ze względu na doświadczenie osób stojących za spółką tj. wspólników, członków zarządu nowoutworzonej spółki.
Polecamy serwis: Deweloper
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat