Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami jest zbiorem zapisów dotyczących gospodarowania nieruchomościami, które należą do skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, oraz podmiotów prywatnych. Ustawa reguluje między innymi: scalanie nieruchomości, pierwokupu nieruchomości czy podział lub wycenę nieruchomości. W dniu 27 listopada 2010 roku, w życie weszła nowelizacja, która ma na celu usprawnienie procedur związanych z wywłaszczeniem nieruchomości. Poszerzony został zakres sytuacji, w których starosta wydaje decyzję ograniczającą korzystanie z nieruchomości przez właściciela.
REKLAMA
W nowelizacji znajdziemy także zmiany, które opisują słuszne odszkodowanie w wyniku wywłaszczenia. Wprowadzono zasadę wypłacania tzw. bezpiecznej zaliczki w sytuacji, gdy przed pozbawieniem prawa do nieruchomości następuje niezwłoczne jej zajęcie, na podstawie decyzji z art. 122 ustawy. Sprecyzowane zostały także niektóre zapisy, między innymi: definicje „stanu nieruchomości”, w który wchodzi teraz stan techniczny; stan zagospodarowania; stan prawny oraz stan użytkowy; stan wyposażenia w przedmioty infrastruktury technicznej, a także stan otoczenia nieruchomości, w tym wielkość, charakter i stopień zurbanizowania miejscowości, w której nieruchomość jest położona.
Jednym zdaniem, w nowelizacji możemy znaleźć pełne kompetencje starosty. Dokładniej zdefiniowane zostały też niektóre przepisy, co w przyszłości zaowocuje mniejszymi nieporozumieniami na tle prawnym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat