Nowelizacja ustawy lokatorskiej
REKLAMA
REKLAMA
Jak wiadomo, w Polsce zakazana jest „wyrzucenie na bruk”. Nie można dokonać eksmisji z nieruchomości, gdy gmina nie wskaże nowego lokalu dla osób eksmitowanych. Jeżeli konieczność opróżnienia lokalu, służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, wynika z tytułu wykonawczego, dłużnik nie ma prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.
REKLAMA
REKLAMA
W 2008 roku Trybunał konstytucyjny wskazał konieczność zmiany w zakresie wyżej wymienionego problemu. Sejm miał jasno określić, jakie obowiązki ma gmina w trakcie wskazywania lokalu zastępczego osobie, na której dokonuje się eksmisji. W związku z tym Senat wniósł pod obrady Sejmu projekt nowelizacji ustawy z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów.
Niestety wzniesiony projekt nadal nie rozwiązuje problemu dotyczącego pomieszczeń tymczasowych. Projekt przewiduje na razie jedynie to, że gmina ma wskazać tymczasowe pomieszczenie, oraz że umowa o odpłatne używanie tymczasowego pomieszczenia może być zawarta na czas oznaczony (nie dłuższy niż rok). Nadal nierozwiązana została kwestia zakreślenia terminów udostępniania lokali tymczasowych. Możemy mieć tylko nadzieję, że te braki zostaną usunięte przy kolejnej nowelizacji ustawy lokatorskiej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat