Wielcy kontrulują rynek mieszkań

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
W tym roku rozpoczęła się budowa ponad 27 tysięcy mieszkań. Jak się okazuje, większość to inwestycje dużych deweloperów. Mniejsze firmy mają problem z uzyskaniem kredytu na inwestycje.

Kredyt dla dużej firmy

Duże firmy nie mają problemów z finansowaniem inwestycji. Nie sprawiają im żadnego problemu ani wszelkie procedury bankowe, jak i samo uzyskanie kredytu. A teraz znów znacznie wzrósł popyt na mieszkania. Sprzedaż wzrosła niemal dwukrotnie. Duże firmy deweloperskie nie wahają się – zaciągają kredyty i budują kolejne domy i mieszkania.

Duże firmy, takie jak J.W. Construction, Dom Development, Polnord czy Gant Development rozpoczęły w tym roku łącznie budowę ok. 7000 mieszkań.

Gorsza sytuacja mniejszych firm

Duża, znana firma deweloperska to dla banku synonim większej wiarygodności i zdolności kredytowej. Z tego powodu, mniejsze firmy mają znacznie więcej problemów w uzyskaniu kredytu. Muszą spełniać bardziej wygórowane warunki. Np. otrzymanie kredytu przez większą spółkę wiąże się ze zbycie w przedsprzedaży ok. 20% mieszkań. Mniejsza firma musi wykazać się co najmniej 30% sprzedażą.

A informacja o nie otrzymaniu kredytu dla takiej firmy może oznaczać, że ma ona problem z wypłacalnością (co wcale nie jest prawdą). Stąd też, aby uniknąć takiej antyreklamy (odstraszającej potencjalnych klientów), małe firmy deweloperskie nie chcą się wypowiadać w tej sprawie.

Zobacz serwis: Najem

Coraz mniejsza konkurencja?

Rzeczą oczywistą jest, że to wielkie korporacje będę wieść prym na rynku nieruchomości. To one budują teraz najwięcej mieszkań, a więc naturalna konsekwencją będzie to, że za kilkanaście miesięcy to one będą najwięcej sprzedawać. I tak koło się zamyka.

Budzi to pewne wątpliwości, co do poziomu konkurencji na rynku. Jeżeli inwestycje będą realizowane przez 5-6 dużych firm deweloperskich, klienci będą mieli dość ograniczony wybór. Nie tyle, w odniesieniu do metrażu, położenia mieszkania, itp., co do jego ceny. Nie jest bowiem wykluczone, że takie ograniczenie liczby głównych deweloperów na rynku doprowadzi do podwyższenia cen mieszkań.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...