Organizacje konsumenckie

KRAJOWA RADA FEDERACJI KONSUMENTÓW

Federacja Konsumentów jest to niezależna organizacja pozarządowa, której głównym celem jest ochrona indywidualnego konsumenta w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem całe terytorium Polskipoprzez sieć 48 oddziałów terenowych, które wykonują pracę poradnikonsumenckich oraz zrzeszają wolontariuszy chcących z namiwspółpracować.

ADRES:

Plac Powstańców Warszawy 1

00-030 Warszawa

Tel.: (0-22) 827- 51-05

Internet: www. federacja-konsumentow.org.pl

e-mail: biuro@fedracja-konsumentow.org.pl

STOWARZYSZENIE KONSUMENTÓW POLSKICH

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich zostało założone w1995 roku. Jej celem jest rozwijanie świadomości konsumentów w zakresieposiadanego przez nich prawa do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,informacji, edukacji i reprezentacji, jak również ochrony ich interesówekonomicznych i prawnych.

ADRES:

Ul. Gizów 6

01-249 Warszawa

Tel.: (0-22) 634 06 68

Internet: www.skp.pl

e-mail: sekretariat@skp.pl

EUROPEJSKIE CENTRUM KONSUMENCKIE

Głównym celem Europejskiego Centrum Konsumenckiegojest szerzenie wiedzy o wspólnym rynku europejskim oraz pomaganie wpolubownym rozwiązywaniu sporów ponadgranicznych pomiędzyprzedsiębiorcami a konsumentami.

ADRES:

Plac Powstańców Warszawy 1

00-950 Warszawa

Tel.: (0-22) 556 01 18

Internet: www.konsument.gov.pl

e-mail: info@konsument.gov.pl

POLSKA IZBA TURYSTYKI

Polska Izba Turystyki jest największą ogólnopolskąorganizacją samorządu gospodarczego przemysłu turystycznego, zajmujesię m.in. ochroną intersów branży turystycznej.

ADRES:

Ul. Plac Powstańców Warszawy 2

00-030 Warszawa

Tel.: (0-22) 826 55 36

Internet: www.pit.org.pl

KOMISJA OCHRONY PRAW PASAŻERA

Pasażer transportu lotniczego ma prawo złożyć skargę na przewoźnika. Jest to możliwe tylko w sytuacji:

  • Odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera.
  • Odwołania lotu.
  • Dużego opóźnienia lotu.

ADRES:

ul. Żelazna 59

00-848 Warszawa

Tel.: +48 22 520 74 84

e-mail: kopp@ulc.gov.pl


BANKOWY ARBITRAŻ KONSUMENCKI

Bankowy Arbitraż Konsumencki działa przy Związku Banków Polskich i został powołany w celu rozstrzygania sporów pomiędzykonsumentami - klientami banków a bankami w zakresie roszczeńpieniężnych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przezbank czynności bankowych.

ADRES:

ul. Kruczkowskiego 8

00-380 Warszawa

Tel.: (0-22) 48 68 400

Internet: www.zbp.pl

BIURO RZECZNIKA UBEZPIECZONYCH

Do zadań Rzecznika należy m.in. rozpatrywanie skarg windywidualnych sprawach kierowanych do Rzecznika, opiniowanie projektówaktów prawnych, stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczegorozstrzygania sporów między konsumentami a zakładami ubezpieczeń,towarzystwami emerytalnymi.

ADRES:

Al. Jerozolimskie 44

00-024 Warszawa

Tel.: (0-22) 333-73-26 - 28

Internet: www.rzu.gov.pl

e-mail: biuro@rzu.gov.pl

RZECZNIK ODBIORCÓW PALIW I ENERGII

Głównym zadaniem Rzecznika Odbiorców Paliw i Energiijest udzielanie informacji i pomoc odbiorcom paliw gazowych i energii wich stosunkach z przedsiębiorstwami energetycznymi. Aby efektywniepomagać i chronić interesy odbiorców Rzecznik współpracuje z innymiinstytucjami i organizacjami konsumenckimi. Do jego obowiązków należyprowadzenie rejestrów odmów przyłączeń odbiorców do sieci.

ADRES:

00-872 Warszawa


ul. Chłodna 64

Rzecznicy Odbiorców Paliw i Energii:

Jacek Bełkowski

tel.:

22 661 63 05

fax:

22 661 62 25

e-mail:

jacek.belkowski@ure.gov.pl

Paweł Bogusławski

tel.:

22 661 61 71

e-mail:

pawel.boguslawski@ure.gov.pl

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...