Co zrobić, gdy skończy się gwarancja?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Brak gwarancji nie wyklucza prawa do reklamacji.
Produkt na gwarancji popsuł się tuż po tym jak ta wygasła? Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans. Trzeba sprawdzić, czy upłynął już czas na reklamację z ustawy.

„Kupiłem rower, na który dostałem od sprzedawcy półroczną gwarancję. Niestety rower zepsuł się tuż po tym, jak straciła ona ważność. Czy mogę coś jeszcze z tym zrobić?” -  pyta jeden z użytkowników naszego forum.

Takie pytanie to przejaw złego rozumowania tego, czym w ogóle jest gwarancja. Większość z konsumentów odruchowo łączy ją z uprawnieniem do reklamacji. Dla iluż z nas pierwszą czynnością po zepsuciu się produktu, będzie przerzucenie sterty dokumentów w poszukiwaniu dokumentu gwarancyjnego?

Takie działanie to objaw naszej błędnej świadomości prawnej. Sądzimy bowiem, że gwarancja jest właśnie tym dokumentem, dzięki któremu możemy skutecznie zareklamować wadliwy produkt. Taką świadomość niejednokrotnie podtrzymują sprzedawcy, zastrzegając, że „bez gwarancji reklamacja nie będzie uwzględniana”. Z taką sytuacją możemy się spotkać zwłaszcza przy reklamacji towarów elektronicznych. W punktach sprzedaży operatorów telekomunikacyjnych sprzedawcy wprost mówią, że telefon owszem można przynieść do naprawy, ale tylko za przedstawieniem ważnej gwarancji, czego uświadczył sam autor tego artykułu.

Zobacz: Przedłużająca się naprawa gwarancyjna - co zrobić?

Reklamacja bez gwarancji – czy to możliwe?

Prawda jest jednak zgoła odmienna. Reklamacja wcale nie zależy od tego, czy na towar dostaniemy gwarancję. Jest ona bowiem jedynie dodatkowym uprawnieniem konsumenta. Z tego faktu wypływa jedna poważna konsekwencja.

Reklamacja to uprawnienie dodatkowe, które wcale nie jest nam niezbędne do reklamacji.

Podstawowym uprawnieniem konsumenta jest reklamacja na podstawie ustawy. Ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Każdy konsument może skorzystać z uprawnień, które przysługują na jej podstawie. Co najważniejsze poza jednym wyjątkiem (sprzedaż rzeczy używanej) zawsze trwają one dwa lata, co więcej niekiedy są korzystniejsze dla konsumenta niż sama gwarancja.

W odróżnieniu od gwarancji uprawnień z ustawy sprzedawca, czy producent nie mogą zmienić. Na podstawie ustawy konsument może skierować do sprzedawcy żądanie bezpłatnej naprawy albo wymiany produktu. 

Zobacz: Czy gwarancja rzeczywiście opłaca się konsumentowi?

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]
18 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...