Czym się wyróżnia gwarancja konsumencka?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest gwarancja konsumencka
Zgodnie z ustawą konsumencką udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta, które może być zamieszczone w:
REKLAMA
- dokumencie gwarancyjnym lub
- reklamie.
Powyższe oświadczenie gwaranta odnosi się do towaru konsumpcyjnego, czyli kupionego przez konsumenta w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą.
Określa ono obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego, w przypadku gdy właściwość sprzedanego towaru nie odpowiada właściwości wskazanej w tym oświadczeniu.
Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta.
Zobacz również: Gwarancja a odpowiedzialność ustawowa sprzedawcy
Dokument gwarancyjny
REKLAMA
Sprzedawca udzielający gwarancji wydaje kupującemu wraz z towarem dokument gwarancyjny. Powinien także sprawdzić zgodność znajdujących się na towarze oznaczeń z danymi zawartymi w dokumencie gwarancyjnym oraz stan plomb i innych umieszczonych na towarze zabezpieczeń.
Oświadczenie gwarancyjne powinno być sformułowane zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie konsumenckiej, czyli sprzedawca dokonujący sprzedaży jest obowiązany udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. Jednakże uchybienie tym wymaganiom pozostaje bez wpływu na ważność gwarancji i nie pozbawia kupującego wynikających z niej uprawnień.
Zobacz również serwis: Reklamacje
W dokumencie gwarancyjnym należy zamieścić podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji, w tym w szczególności:
- nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Rzeczypospolitej Polskiej,
- czas trwania gwarancji,
- terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej,
- stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.
W dokumencie gwarancyjnym powinny być zamieszczone dane niezbędne do dochodzenia roszczeń.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176 ze zm.) – zwana w treści artykułu ustawą konsumencką
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat