W jednej z zabawek stężenie ołowiu zostało przekroczone ponad 1300 razy! UOKiK zakwestionował aż 18 z 20 modeli

Zakwestionowano 18 z 20 modeli zabawek elektrycznych w zw. z zawartością niebezpiecznych substancji / Shutterstock

Aż 18 z 20 zabawek zostało zakwestionowanych w związku z zawartością niebezpiecznych substancji. W jednej z nich stężenie ołowiu zostało przekroczone aż 1343 razy!

UOKiK zakwestionował zabawki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał, że pięć wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej od marca do lipca 2023 r. w Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu sprawdziło oznakowanie 20 modeli zabawek elektronicznych. Urząd wskazał, że były to głównie pojazdy, pistolety, sygnalizator, mikser i żelazko. "Wszystkie produkty zweryfikowaliśmy w laboratorium badawczym. Eksperci sprawdzili zawartość niebezpiecznych substancji: ołowiu, rtęci, kadmu, chromu i bromu" - podał Urząd.

"Zakwestionowaliśmy aż 18 z 20 zbadanych modeli zabawek elektrycznych. Testy wykazały przekroczenie dopuszczalnych wartości substancji niebezpiecznych. Najczęściej wykrywaliśmy ołów i kadm" - poinformował UOKiK. Przypomniano, że to substancje, które mogą uwalniać się z odpadów elektrycznych i mogą przenikać do środowiska naturalnego i powodują jego zanieczyszczenie.
"Wystarczy, że w jednym elemencie przekroczona jest zawartość substancji niebezpiecznej i cały produkt uznany jest za niezgodny" - podkreślił Urząd.

Wskazano, że w jednym z elementów zabawki stwierdzono znacznie przekroczoną zawartość ołowiu. "Stężenie ołowiu zostało przekroczone aż 1343 razy. W 11 zabawkach normy były przekroczone aż 300-krotnie" - poinformował UOKiK.

Producenci zabawek zostaną ukarani przez sąd

W informacji UOKiK przekazano, że w wyniku kontroli przygotowano 18 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych. "O podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomiliśmy również organy ścigania" - dodano. Urząd przestrzegł, że za wprowadzanie do obrotu lub oddanie do użytku produktów niezgodnych z "zasadniczymi wymaganiami" grozi kara grzywny nakładana przez sąd.

Jak stwierdził urząd w wyniku kontroli oznakowania i wymagań formalnych na 20 modeli zabawek 7 zakwestionował. "W jednym przypadku brakowało deklaracji zgodności, w sześciu przypadkach była ona nieprawidłowa" - dodano. Wyjaśniono, że w związku z tym brakowało pewności, czy zabawka spełnia obowiązujące wymagania.

Wszystkie sprawdzane zabawki pochodziły z Chin

Urząd podał też, że kontrolą objęto 14 sprzedawców hurtowych oraz 4 sklepy detaliczne oraz 2 producentów i 16 importerów. "Wszystkie zabawki wyprodukowano w Chinach. W 2 przypadkach wytworzono je na zlecenie polskich przedsiębiorców, którzy tym samym, w świetle przepisów, są ich producentami" - stwierdził urząd.

Wyjaśniono, że przedsiębiorców do kontroli typuje się na podstawie monitoringu Urzędu, wyników wcześniejszych kontroli, sygnałów medialnych, od konsumentów i przedsiębiorców. 

autor: Anna Bytniewska

ab/ mick/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...