REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Black Friday i Cyber Monday - na co trzeba uważać, robiąc zakupy?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Black Friday i Cyber Monday
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Black Friday i Cyber Monday. Już od kilku tygodni te dwa hasła przewijają się w internecie, w reklamach i w prywatnych rozmowach. O co właściwie chodzi? Kiedy wypadają te dni, na które czeka tak wielu konsumentów? 

Black Friday - co to jest? Kiedy wypada? 

REKLAMA

Chociaż na język polski doskonale da się przetłumaczyć jako Czarny piątek to w ogólnej świadomości jednak funkcjonuje Black Friday. Dzień ten nie ma jednej stałej daty w kalendarzu, bo przypada w piątek po Dniu Dziękczynienia (to zawsze czwarty czwartek listopada), święcie obchodzonym w Stanach Zjednoczonych i właśnie stamtąd Black Friday do nas przyszedł. 
Jest to wydarzenie handlowe, początek sezonu zakupów świątecznych. Podczas Black Friday konsumenci mogą liczyć na duże obniżki cen i promocje. Niektóre sieci robią nawet Black Week i wtedy promocje trwają dłużej lub zaczynają się wcześniej. Wiele osób właśnie wówczas zaopatruje się w bożonarodzeniowe prezenty albo kupuje upatrzone wcześniej produkty.  W Polsce Black Friday jest popularny od kilkunastu lat. 

REKLAMA

Dlaczego taka nazwa? W latach 60. XX wieku w Filadelfii i Rochester policja użyła terminu Black Friday na określenie chaosu związanego z tłumem ludzi, którzy po Dniu Dziękczynienia ruszyli na przedświąteczne zakupy. Dochodziło wówczas do wypadków, aktów agresji, konieczne były interwencje. Z czasem określenie przybrało znaczenie najbardziej ruchliwego dnia zakupów. 

Inne źródła mówią o tym, że nazwa ta ma swoje korzenie w księgowości. W księgach rachunkowych straty zapisywano kolorem czerwonym, a zyski czarnym. Czarny Piątek był symbolem pierwszego dnia, w którym sprzedawcy zaczynali wychodzić na plus.

W tym roku Black Friday wypada w piątek 24 listopada.

Cyber Monday - co to jest? Kiedy wypada? 

REKLAMA

Cyberponiedziałek, cyfrowy poniedziałek to wydarzenie handlowe sąsiadujące z Black Friday. Cyber Monday jest pierwszym poniedziałkiem po Dniu Dziękczynienia. Czym się różnią? Podobnie jak Black Friday, Cyber Monday charakteryzuje się dużymi obniżkami i promocjami, ale różni się tym, że promocje te są dostępne wyłącznie online. Dzień ten jest dobrą okazją dla mniejszych sklepów internetowych, którym na co dzień ciężko konkurować z sieciowymi gigantami stacjonarnymi. Zdarza się, że niektóre sklepy łączą oba te wydarzenie i robia cały wyprzedażowy weekend.

Skąd wziął się termin Cyber Monday? Na początku lat dwutysięcznych zaobserwowano wzrost sprzedaży online w poniedziałek po święcie Dziękczynienia i sprzedawcy zdecydowali się położyć nacisk na promocję tego trendu. Od tego czasu zainteresowanie zakupami online znacznie wzrosło, stały się one również bardziej dostępne, dlatego Cyber Monday jest równie wyczekiwanym wydarzeniem co Black Friday. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyber Monday wypada w poniedziałek 27 listopada.

Black Friday - na co uważać? 

W poprzednich latach bywały przypadki, że sprzedawcy sztucznie zawyżali ceny produktów na kilka tygodni przed Black Friday, aby potem je spektakularnie obniżyć, a nieświadomi konsumenci kupowali coś. co miało być w cenie -70% a de facto kosztowało czasem nawet więcej niż w cenie regularnej. W tym roku takie procedury będą już ukrócone, ponieważ po raz pierwszy podczas tych dni wielkich wyprzedaży będą obowiązywały przepisy wynikające z dyrektywy Omnibus. Co to oznacza? W skrócie ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowców. A szerzej: sprzedawcy będą mieli obowiązek m.in: podawać informację o najniższej cenie z ostatnich 30 dni. Dzięki temu będzie można od razu zorientować się, czy cena po obniżce nie jest np. wyższa niż regularna cena produktu.  

Warto pamiętać, że bez względu na to, czy produkt został kupiony podczas promocji Black Friday czy każdego innego dnia, konsument ma te same prawa. UOKiK przypomina, że można reklamować produkt kupiony online na takich samych zasadach, ja ten nabyty stacjonarnie. A zakupy internetowe można zwracać w ciągu 14 dni bez podania przyczyny (oczywiście z pewnymi wyjątkami, jak np. rzeczy wykonane na specjalne zamówienie czy bilety na wydarzenia).

 

Promocje - jak kupować z głową?

Zanim wpadniemy w szał zakupów podczas wyprzedaży, warto przeanalizować pewne rzeczy. Konsument podczas Black Friday chce przede wszystkim oszczędzić, ale czasem nagromadzenie promocji, krzykliwe hasła i ponaglanie sprzedawców, że "taniej nie będzie, nie ma się co zastanawiać" mogą spowodować, że zaplanowany na zakupy budżet nagle się rozrośnie. I wtedy z oszczędności nici, a klient kończy z parą butów do biegania (chociaż ostatnio biegał 10 lat temu), trzecim telefonem (a nuż te dwa się popsują, będzie awaryjny) czy wszystko robiącym robotem kuchennym (a nie gotuje). 

Dobry zakup na Black Friday to przede wszystkim zakup, którego potrzebujemy, ale tak rzeczywiście, a nie dlatego, że tak mówi influencer. Jeśli smartfon już odmawia posłuszeństwa to skorzystanie z obniżek na Black Friday i zmiana sprzętu będzie dobrym pomysłem, ale kupowanie, bo jest po prostu tanio i "może się przyda" już niekoniecznie. Jeśli planujemy świąteczne prezenty, to w tym momencie też można sporo zaoszczędzić. Wyprzedaże na Black Friday często dotyczą także takich rzeczy jak: zabiegi kosmetyczne, kursy doszkalające, bilety na wydarzenia - warto przejrzeć te oferty, tu też jest spory potencjał na prezent. 

Coraz częściej mówi się także o ograniczaniu konsumpcji. Warto pamiętać, że każdy niepotrzebny zakup szybko może stać się odpadem, z którym Ziemia będzie sobie musiała poradzić. Warto podejść do Black Friday i Cyber Monday z głową. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA