REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Black Friday i Cyber Monday - na co trzeba uważać, robiąc zakupy?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Black Friday i Cyber Monday
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Black Friday i Cyber Monday. Już od kilku tygodni te dwa hasła przewijają się w internecie, w reklamach i w prywatnych rozmowach. O co właściwie chodzi? Kiedy wypadają te dni, na które czeka tak wielu konsumentów? 

Black Friday - co to jest? Kiedy wypada? 

REKLAMA

Chociaż na język polski doskonale da się przetłumaczyć jako Czarny piątek to w ogólnej świadomości jednak funkcjonuje Black Friday. Dzień ten nie ma jednej stałej daty w kalendarzu, bo przypada w piątek po Dniu Dziękczynienia (to zawsze czwarty czwartek listopada), święcie obchodzonym w Stanach Zjednoczonych i właśnie stamtąd Black Friday do nas przyszedł. 
Jest to wydarzenie handlowe, początek sezonu zakupów świątecznych. Podczas Black Friday konsumenci mogą liczyć na duże obniżki cen i promocje. Niektóre sieci robią nawet Black Week i wtedy promocje trwają dłużej lub zaczynają się wcześniej. Wiele osób właśnie wówczas zaopatruje się w bożonarodzeniowe prezenty albo kupuje upatrzone wcześniej produkty.  W Polsce Black Friday jest popularny od kilkunastu lat. 

REKLAMA

Dlaczego taka nazwa? W latach 60. XX wieku w Filadelfii i Rochester policja użyła terminu Black Friday na określenie chaosu związanego z tłumem ludzi, którzy po Dniu Dziękczynienia ruszyli na przedświąteczne zakupy. Dochodziło wówczas do wypadków, aktów agresji, konieczne były interwencje. Z czasem określenie przybrało znaczenie najbardziej ruchliwego dnia zakupów. 

Inne źródła mówią o tym, że nazwa ta ma swoje korzenie w księgowości. W księgach rachunkowych straty zapisywano kolorem czerwonym, a zyski czarnym. Czarny Piątek był symbolem pierwszego dnia, w którym sprzedawcy zaczynali wychodzić na plus.

W tym roku Black Friday wypada w piątek 24 listopada.

Cyber Monday - co to jest? Kiedy wypada? 

REKLAMA

Cyberponiedziałek, cyfrowy poniedziałek to wydarzenie handlowe sąsiadujące z Black Friday. Cyber Monday jest pierwszym poniedziałkiem po Dniu Dziękczynienia. Czym się różnią? Podobnie jak Black Friday, Cyber Monday charakteryzuje się dużymi obniżkami i promocjami, ale różni się tym, że promocje te są dostępne wyłącznie online. Dzień ten jest dobrą okazją dla mniejszych sklepów internetowych, którym na co dzień ciężko konkurować z sieciowymi gigantami stacjonarnymi. Zdarza się, że niektóre sklepy łączą oba te wydarzenie i robia cały wyprzedażowy weekend.

Skąd wziął się termin Cyber Monday? Na początku lat dwutysięcznych zaobserwowano wzrost sprzedaży online w poniedziałek po święcie Dziękczynienia i sprzedawcy zdecydowali się położyć nacisk na promocję tego trendu. Od tego czasu zainteresowanie zakupami online znacznie wzrosło, stały się one również bardziej dostępne, dlatego Cyber Monday jest równie wyczekiwanym wydarzeniem co Black Friday. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyber Monday wypada w poniedziałek 27 listopada.

Black Friday - na co uważać? 

W poprzednich latach bywały przypadki, że sprzedawcy sztucznie zawyżali ceny produktów na kilka tygodni przed Black Friday, aby potem je spektakularnie obniżyć, a nieświadomi konsumenci kupowali coś. co miało być w cenie -70% a de facto kosztowało czasem nawet więcej niż w cenie regularnej. W tym roku takie procedury będą już ukrócone, ponieważ po raz pierwszy podczas tych dni wielkich wyprzedaży będą obowiązywały przepisy wynikające z dyrektywy Omnibus. Co to oznacza? W skrócie ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowców. A szerzej: sprzedawcy będą mieli obowiązek m.in: podawać informację o najniższej cenie z ostatnich 30 dni. Dzięki temu będzie można od razu zorientować się, czy cena po obniżce nie jest np. wyższa niż regularna cena produktu.  

Warto pamiętać, że bez względu na to, czy produkt został kupiony podczas promocji Black Friday czy każdego innego dnia, konsument ma te same prawa. UOKiK przypomina, że można reklamować produkt kupiony online na takich samych zasadach, ja ten nabyty stacjonarnie. A zakupy internetowe można zwracać w ciągu 14 dni bez podania przyczyny (oczywiście z pewnymi wyjątkami, jak np. rzeczy wykonane na specjalne zamówienie czy bilety na wydarzenia).

 

Promocje - jak kupować z głową?

Zanim wpadniemy w szał zakupów podczas wyprzedaży, warto przeanalizować pewne rzeczy. Konsument podczas Black Friday chce przede wszystkim oszczędzić, ale czasem nagromadzenie promocji, krzykliwe hasła i ponaglanie sprzedawców, że "taniej nie będzie, nie ma się co zastanawiać" mogą spowodować, że zaplanowany na zakupy budżet nagle się rozrośnie. I wtedy z oszczędności nici, a klient kończy z parą butów do biegania (chociaż ostatnio biegał 10 lat temu), trzecim telefonem (a nuż te dwa się popsują, będzie awaryjny) czy wszystko robiącym robotem kuchennym (a nie gotuje). 

Dobry zakup na Black Friday to przede wszystkim zakup, którego potrzebujemy, ale tak rzeczywiście, a nie dlatego, że tak mówi influencer. Jeśli smartfon już odmawia posłuszeństwa to skorzystanie z obniżek na Black Friday i zmiana sprzętu będzie dobrym pomysłem, ale kupowanie, bo jest po prostu tanio i "może się przyda" już niekoniecznie. Jeśli planujemy świąteczne prezenty, to w tym momencie też można sporo zaoszczędzić. Wyprzedaże na Black Friday często dotyczą także takich rzeczy jak: zabiegi kosmetyczne, kursy doszkalające, bilety na wydarzenia - warto przejrzeć te oferty, tu też jest spory potencjał na prezent. 

Coraz częściej mówi się także o ograniczaniu konsumpcji. Warto pamiętać, że każdy niepotrzebny zakup szybko może stać się odpadem, z którym Ziemia będzie sobie musiała poradzić. Warto podejść do Black Friday i Cyber Monday z głową. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA