REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polisa na życie a kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe? Ubezpieczenie tego typu stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby wskutek trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? Jak to zrobić? 
rozwiń >

Kredyt hipoteczny dla przeciętnego kredytobiorcy stanowi największe zobowiązanie finansowe – pożyczka na poczet zakupu nieruchomości obciąża o wiele bardziej domowy budżet niż zwykły kredyt gotówkowy. Wydaje się więc, że zabezpieczenie spłaty przy pomocy polisy na życie, będzie w tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem, chroniącym na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, w konsekwencji, których utracone zostaną zdolności do spłaty długu.

REKLAMA

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego - czy jest konieczne 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest konieczne. Nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby obowiązek zakupu tego rodzaju ubezpieczenia. Zatem nie ma żadnego przymusu kupowania ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego. 

REKLAMA

Jednakże banki często obniżają marżę kredytu hipotecznego w przypadku, gdy kredytobiorca zdecyduje się na tego rodzaju ubezpieczenie – ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. 

Jeżeli klient zdecyduje się na zakup ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego w banku – obie strony powinny być zadowolone. Kredytodawca, że zabezpieczył się na wypadek, gdyby klient nie mógł spłacić zadłużenia; klient, że może otrzymać lepsze warunki kredytowania. Gdyby zdarzyło się, że ubezpieczony poważnie zachoruje, straci pracę bądź umrze, to wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci bankowi należne świadczenie. Tego rodzaju ubezpieczenie jest bez wątpienia korzystne. 

Jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Jak już była mowa powyżej, polisa na życie przy kredycie hipotecznym daje zapewnienie ochrony obu stronom: bank – kredytobiorca. To rodzaj wsparcia, które ubezpieczonemu zapewnia pomoc w sytuacji, która może wpłynąć na jego zdolność finansową. Wypłacone odszkodowanie można przeznaczyć na dowolny cel, m.in. prywatną opieką medyczną czy spłatę kredytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku banku, mowa tutaj o gwarancji, że kredytobiorca pomimo trudności życiowych jest w stanie utrzymać płynność finansową i regularnie spłacać swoje zadłużenie. 

Zakres ochrony polisy do kredytu 

Polisa do kredytu hipotecznego zabezpiecza na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji życiowych, mogących się przyczynić do tego, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Ubezpieczenie może zapewniać ochronę, jeśli: 

  • dojdzie do zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku; 
  • ubezpieczony nagle utraci źródło dochodów; 
  • ubezpieczony poważnie zachoruje, potrzebna będzie hospitalizacja i/lub rehabilitacja bądź skutkuje niezdolnością do wykonywania pracy.   

Wykupienie ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego pozwala zachować płynność finansową pomimo wystąpienia przejściowych komplikacji, jak i trudnej sytuacji materialnej. 

Kiedy polisa na życie do kredytu nie wystarczy

Polisa na życie do kredytu ma zazwyczaj węższy zakres ochrony niż ubezpieczenie kupowane indywidualnie, którego warunki są dopasowane elastycznie do potrzeb płatnika składek. Dostępne na rynku produkty nie chronią na wypadek powiększenia się rodziny, zdiagnozowania choroby nowotworowej czy też śmierci bliskich osób. Jeżeli ubezpieczonemu zależy na tak szerokim zakresie ochrony, warto rozważyć wykupienie dwóch polis, obejmujących różne ryzyka. Minus ubezpieczenia kredytu hipotecznego stanowi również niewysokie odszkodowanie. Zwykle ubezpieczyciel ustala je na takim poziomie, aby wystarczyło na spłatę zobowiązania finansowego, natomiast nie bierze pod uwagę dodatkowych kosztów, np. związanych z utrzymaniem siebie i rodziny. 

Zakup polisy na życie do kredytu. Prawo do rezygnacji z ubezpieczenia  

REKLAMA

Przystąpienie do umowy tego rodzaju jest możliwe podczas zawierania zobowiązania finansowego. Formalności nie są skomplikowane, należy okazać dowód osobisty i wypełnić formularz. Przed podpisaniem dokumentów warto wnikliwie zapoznać się z dokumentami, zanim się je podpisze. Zwłaszcza ważna jest treść OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla kredytobiorcy. 

Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia przy kredycie w ciągu 30 dni od podpisania umowy. W przypadku, gdy ten czas upłynął i chce się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, obowiązują zasady, jakie przyjmuje bank wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bank może przychylić się do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem bądź też może kazać wstrzymać się z decyzją do czasu, gdy zadłużenie będzie mniejsze. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy w banku 

Decydując się na zakup ubezpieczenia w banku należy zwrócić uwagę, ile wynosi suma ubezpieczenia – dobrze, gdy kwota ta jest wyższa niż kwota kredytu – w przyszłości, w sytuacji wystąpienia problemów finansowych, świadczenie wystarczy na spłatę zobowiązania i utrzymanie rodziny. Wyższe odszkodowanie może być ponadto pomocne, gdy raty kredytu nagle wzrosną. 

Inne istotne kwestie to: 

  • zakres ochrony – polisa może zapewniać ochronę nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale także w innych trudnych sytuacjach, m.in. w wyniku wystąpienia niezdolności do pracy;
  • zapis o wyłączeniach odpowiedzialności – chodzi o okoliczności powodujące, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przykładowo to, m.in. brak opłacania składek terminowo, udział w bójkach, rozruchach i protestach, doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek podejmowania się działań ryzykownych, np. uprawiania ekstremalnych sportów;
  • zasady modyfikacji warunków umowy – wiele towarzystw ubezpieczeniowych pozwala modyfikować polisy, m.in. przekształcając jej w ubezpieczenie bezskładkowe na czas trudnej sytuacji materialnej.   

Ubezpieczenie na życie do kredytu zapewnia wsparcie finansowe w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla kredytobiorcy i jego bliskich. Ważna jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze jest najpierw porównać ceny ubezpieczeń.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA