REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polisa na życie a kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe? Ubezpieczenie tego typu stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby wskutek trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? Jak to zrobić? 
rozwiń >

Kredyt hipoteczny dla przeciętnego kredytobiorcy stanowi największe zobowiązanie finansowe – pożyczka na poczet zakupu nieruchomości obciąża o wiele bardziej domowy budżet niż zwykły kredyt gotówkowy. Wydaje się więc, że zabezpieczenie spłaty przy pomocy polisy na życie, będzie w tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem, chroniącym na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, w konsekwencji, których utracone zostaną zdolności do spłaty długu.

REKLAMA

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego - czy jest konieczne 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest konieczne. Nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby obowiązek zakupu tego rodzaju ubezpieczenia. Zatem nie ma żadnego przymusu kupowania ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego. 

REKLAMA

Jednakże banki często obniżają marżę kredytu hipotecznego w przypadku, gdy kredytobiorca zdecyduje się na tego rodzaju ubezpieczenie – ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. 

Jeżeli klient zdecyduje się na zakup ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego w banku – obie strony powinny być zadowolone. Kredytodawca, że zabezpieczył się na wypadek, gdyby klient nie mógł spłacić zadłużenia; klient, że może otrzymać lepsze warunki kredytowania. Gdyby zdarzyło się, że ubezpieczony poważnie zachoruje, straci pracę bądź umrze, to wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci bankowi należne świadczenie. Tego rodzaju ubezpieczenie jest bez wątpienia korzystne. 

Jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Jak już była mowa powyżej, polisa na życie przy kredycie hipotecznym daje zapewnienie ochrony obu stronom: bank – kredytobiorca. To rodzaj wsparcia, które ubezpieczonemu zapewnia pomoc w sytuacji, która może wpłynąć na jego zdolność finansową. Wypłacone odszkodowanie można przeznaczyć na dowolny cel, m.in. prywatną opieką medyczną czy spłatę kredytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku banku, mowa tutaj o gwarancji, że kredytobiorca pomimo trudności życiowych jest w stanie utrzymać płynność finansową i regularnie spłacać swoje zadłużenie. 

Zakres ochrony polisy do kredytu 

Polisa do kredytu hipotecznego zabezpiecza na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji życiowych, mogących się przyczynić do tego, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Ubezpieczenie może zapewniać ochronę, jeśli: 

  • dojdzie do zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku; 
  • ubezpieczony nagle utraci źródło dochodów; 
  • ubezpieczony poważnie zachoruje, potrzebna będzie hospitalizacja i/lub rehabilitacja bądź skutkuje niezdolnością do wykonywania pracy.   

Wykupienie ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego pozwala zachować płynność finansową pomimo wystąpienia przejściowych komplikacji, jak i trudnej sytuacji materialnej. 

Kiedy polisa na życie do kredytu nie wystarczy

Polisa na życie do kredytu ma zazwyczaj węższy zakres ochrony niż ubezpieczenie kupowane indywidualnie, którego warunki są dopasowane elastycznie do potrzeb płatnika składek. Dostępne na rynku produkty nie chronią na wypadek powiększenia się rodziny, zdiagnozowania choroby nowotworowej czy też śmierci bliskich osób. Jeżeli ubezpieczonemu zależy na tak szerokim zakresie ochrony, warto rozważyć wykupienie dwóch polis, obejmujących różne ryzyka. Minus ubezpieczenia kredytu hipotecznego stanowi również niewysokie odszkodowanie. Zwykle ubezpieczyciel ustala je na takim poziomie, aby wystarczyło na spłatę zobowiązania finansowego, natomiast nie bierze pod uwagę dodatkowych kosztów, np. związanych z utrzymaniem siebie i rodziny. 

Zakup polisy na życie do kredytu. Prawo do rezygnacji z ubezpieczenia  

REKLAMA

Przystąpienie do umowy tego rodzaju jest możliwe podczas zawierania zobowiązania finansowego. Formalności nie są skomplikowane, należy okazać dowód osobisty i wypełnić formularz. Przed podpisaniem dokumentów warto wnikliwie zapoznać się z dokumentami, zanim się je podpisze. Zwłaszcza ważna jest treść OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla kredytobiorcy. 

Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia przy kredycie w ciągu 30 dni od podpisania umowy. W przypadku, gdy ten czas upłynął i chce się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, obowiązują zasady, jakie przyjmuje bank wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bank może przychylić się do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem bądź też może kazać wstrzymać się z decyzją do czasu, gdy zadłużenie będzie mniejsze. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy w banku 

Decydując się na zakup ubezpieczenia w banku należy zwrócić uwagę, ile wynosi suma ubezpieczenia – dobrze, gdy kwota ta jest wyższa niż kwota kredytu – w przyszłości, w sytuacji wystąpienia problemów finansowych, świadczenie wystarczy na spłatę zobowiązania i utrzymanie rodziny. Wyższe odszkodowanie może być ponadto pomocne, gdy raty kredytu nagle wzrosną. 

Inne istotne kwestie to: 

  • zakres ochrony – polisa może zapewniać ochronę nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale także w innych trudnych sytuacjach, m.in. w wyniku wystąpienia niezdolności do pracy;
  • zapis o wyłączeniach odpowiedzialności – chodzi o okoliczności powodujące, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przykładowo to, m.in. brak opłacania składek terminowo, udział w bójkach, rozruchach i protestach, doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek podejmowania się działań ryzykownych, np. uprawiania ekstremalnych sportów;
  • zasady modyfikacji warunków umowy – wiele towarzystw ubezpieczeniowych pozwala modyfikować polisy, m.in. przekształcając jej w ubezpieczenie bezskładkowe na czas trudnej sytuacji materialnej.   

Ubezpieczenie na życie do kredytu zapewnia wsparcie finansowe w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla kredytobiorcy i jego bliskich. Ważna jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze jest najpierw porównać ceny ubezpieczeń.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA