REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mandat za brak gwarancji po polsku

Kupiłeś sprzęt, ale nie wiesz jak go używać, bo instrukcja obsługi nie jest w języku polskim? Zgodnie z nowymi przepisami sklep może dostać za to mandat. Kary nakładać mogą inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Gdzie złożyć reklamacje niedziałającej komórki

Pól roku temu kupiłem telefon komórkowy w promocji z przysłowiową złotówkę. Oczywiście pod warunkiem zawarcia umowy na okres 2 lat. Niestety telefon się popsuł. Złożyłam reklamacje w punkcie, w którym podpisywałam umowę, ale otrzymałam odpowiedź, że muszę zgłosić się do producenta telefonu, ponieważ operator nie odpowiada za niego.

Jak sprawdzić ceny w UE

Obecnie wiele produktów m.in. samochodów można kupić poza granicami kraju za atrakcyjną cenę. Warto jest najpierw dobrze przyjrzeć się ofercie i upewnić jakie prawa nam przysługują.

Czy można zrezygnować z polisy na życie

Znalazłem u jednego z niemieckich ubezpieczycieli bardzo korzystną ofertę polisy na życie. Wykupiłem ją przez Internet. Umowa zawarta została na 20 lat. Po głębszym zastanowieniu zdecydowałem, że na razie nie jest mi potrzebna. Czy mogę z niej zrezygnować?

REKLAMA

Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszanie zbiorowych praw konsumentów jest karalne. Przedsiębiorca, który nie przestrzega przepisów będzie mógł zapoznać się z wysokością i sposobem ustalania grożącej mu kary.

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Celem ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym jest nie tylko zwalczanie takich działań, ale również zapobieganie ich stosowaniu. Dlatego też już samo zagrożenie interesu konsumenta bądź też interesu publicznego, uzasadnia powstanie roszczenia o zaniechanie niedozwolonych działań.

Czy konieczny jest paragon

Konsument ma prawo żądać potwierdzenia zawarcia umowy sprzedaży. Najczęściej występuje ono w postaci paragonu. Często jednak zapominamy o nim, gubimy albo druk na nim zdąży już wyblaknąć i nie nadaje się do niczego. Problem pojawia się, gdy chcemy złożyć reklamacje, a sprzedawca żąda od nas paragonu. Przecież udowodnić zakup można w inny sposób.

Umowa z uczelnią pod kontrolą

Od 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego kształcenia studentów. Są to umowy cywilnoprawne, nienazwane, dzięki którym student będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym.

REKLAMA

Umowa z uczelnią pod kontrolą

Od 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego kształcenia studentów. Są to umowy cywilnoprawne, nienazwane, dzięki którym student będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym.

Szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny

Moja babcia zakupiła ostatnio czajnik. Już przy pierwszym użyciu odpadła rączka, w wyniku czego moja babcia doznała licznych poparzeń. Co mogę zrobić aby ustrzec inne osoby przed kupnem tego felernego czajnika?

Problemy z ceną

Powszechnie mówi się, że cena powinna być umieszczona przy każdym produkcie. Czy to samo dotyczy potraw w restauracji? Ostatnio trafiłam do lokalu, w którym nie było podanej konkretnej kwoty a jedynie cena za 100 gram dania? Czy nie narusza to interesów konsumentów? Jak jest w przypadku innych usług?

Umowa z biurem podróży

Do wakacji co prawda zostało dużo czasu, jednak ja zastanawiam się nad wyborem wycieczki na przełomie lipca i sierpnia. Pierwszy raz będę korzystała z oferty biura podróży. Wiem, iż decydując się na konkretny wyjazd trzeba podpisać umowę. Boję się, że przeoczę ważne kwestie i wyjeżdżając spotka mnie niemiła niespodzianka. Na co powinnam zwrócić uwagę?

Skarga na pracownika ochrony

W zeszłym tygodniu spotkała mnie niemiła przygoda podczas zakupów. Wychodząc ze sklepu i jednocześnie przechodząc przez bramkę usłyszałam pisk. Od razu podeszła ochrona. Byli bardzo niegrzeczni w stosunku do mnie, traktowali mnie jak potencjalnego złodzieja. Na nic zdały się zapewnienia, że niczego nie ukradłam. Na dodatek zostałam zabrana do specjalnego pomieszczenia w celu przeszukania. Czy mieli do tego prawo?

Zakaz reklamowania napojów alkoholowych

Zastanawiająca jest kwestia reklam alkoholu. Generalnie obowiązuje zakaz tego typu reklam, ale dlaczego w TV tak często oglądamy reklamy piwa? Przecież to napój alkoholowy.

Co nowego na rynku energii elektrycznej

W ostatnich czasach ceny energii elektrycznej budzą wiele emocji wśród konsumentów. Widoczne są tendencje przedsiębiorstw do podwyższania rachunków. Wiele wskazuje na to, że jest to wynikiem braku konkurencji oraz uprzywilejowanej pozycji dostawców w stosunku do konsumentów.

Rezygnacja z umowy timesharingu

Skusiłam się na ofertę jednej z zagranicznych firm. Zawarłem umowę tzw. timesharing. Przez trzy lata w każde wakacje miałam wyjeżdżać do pięknego domku letniskowego w Hiszpanii. Niestety chyba nie przemyślałam do końca sprawy. Czy mogę zrezygnować z tej umowy?

O zgodę na przetwarzanie danych reklamującego trzeba się zapytać

Niektóre firmy w imię usprawniania procedury reklamacyjnej zbierają informacje o swoich klientach, którzy reklamacje złożyli. W ten sposób zbierają ich dane osobowe, co powinno być zarejestrowane u Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

Termin ważności

W przypadku produktów żywnościowych bardzo dużą role odgrywa nie tylko dobry smak, ale także ich jakość. Produkty spożywcze mają określone terminy ważności do spożycia i dla naszego bezpieczeństwa warto zwracać na nie uwagę.

Odszkodowanie czy zadośćuczynienie za nieudaną wycieczkę

Wyjeżdżając na urlop liczymy na odpoczynek od dnia codziennego i związanego z nim stresu. Gdy na miejscu okazuje się, że hotel, w którym nas zakwaterowano, w ogóle nie przypomina 5-gwiazdkowej rezydencji wybranej przez nas z katalogu biura podróży, a zamiast widoku na morze za oknem rozciąga się hałaśliwa ulica, jesteśmy źli i sfrustrowani. Czy w takiej sytuacji możemy domagać się czegoś więcej niż odszkodowania za nieprawidłowo wykonane zobowiązanie?

Co zrobić jeśli kupimy podróbkę

Podróbki od lat królują na bazarach i ulicznych straganach. Wraz z rozwojem internetu towary imitujące produkty znanych marek wkroczyły także do e-sklepów oraz portali aukcyjnych. Konsument nabywający towary w Internecie w większym stopniu narażony jest na niebezpieczeństwo kupna podróbki, niż ma to miejsce w zwykłym sklepie. Sprawdź, czego możesz się domagać, gdy zakupiony drogi sprzęt grający, kosmetyk czy element garderoby okaże się nie produktem oryginalnym a jedynie jego imitacją.

Zakazane klauzule w umowie z uczelnią

Jakiś czas temu podpisałam z uczelnią tak zwaną umowę o naukę. Dowiedziałam się później, iż została podniesiona kwota za czesne. Czy uczelnia ma do tego prawo?

Odwołany lot – prawa pasażerów linii lotniczych

Opóźnienia w transporcie lotniczym są, niestety, zjawiskiem codziennym. Jeśli mamy wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, upewnijmy się, sprawdzając na monitorach wyświetlających informacje, czy jesteśmy przy odpowiedniej bramce (gate), następnie sprawdźmy czy nasz samolot jest spóźniony, czy odwołany. Na lotnisku możemy też dowiedzieć się, że nie ma dla nas miejsca w samolocie.

Zagubiony bagaż – prawa pasażerów linii lotniczych

Zaginął mi bagaż w drodze do Polski. Na lotnisku okazało się, że ślad po walizce zaginął. Wszczęłam procedurę, ale chciałabym wiedzieć czy zrobiłam wszystko, co powinnam i jakie problemy w drodze dochodzenia swoich praw mogę mieć jako pasażer?

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa polega na oferowaniu swoich towarów poza sklepem, na ulicy, w miejscu pracy lub wypoczynku konsumentów. Jest sposobem walki o klientów. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują im przy zawieraniu takiej transakcji.

Spotkanie z akwizytorem, czyli sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa

Kupiłam u siebie w domu „cudowne czyściki” za 1200 zł, działające bez użycia środków chemicznych.. Przeprowadzony przez panią M. pokaz ich działania tak zawrócił mi w głowie, że nie zwróciłam uwagi na to, iż nie otrzymałam faktury, a tylko umowę kredytową z bankiem, gdyż tylko taka forma zapłaty była możliwa. Niestety, nazajutrz zdałam sobie sprawę, że to trzyletni kredyt, który wraz z odsetkami stanowi 1800 zł za dosłownie kilka szmatek. Pani M. zostawiła mi tylko dwa numery telefonu do siebie i wspomnianą umowę kredytową. Zaczęłam wydzwaniać do pani M. niestety, nie dobierała telefonu. Na dodatek na umowie kredytowej wprawdzie podpisała się swoim imieniem i nazwiskiem, natomiast pieczęć przystawiła jakiegoś innego przedsiębiorcy. Czy tak działają wszyscy akwizytorzy?

UOKiK sprawdza Krajową Spółkę Cukrową

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe, w trakcie którego sprawdzi, czy największy producent cukru w Polsce nadużył swojej pozycji rynkowej zawierając umowy z kontrahentami.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Już po raz piąty obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Patronat nad nim objął Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Odpowiedzialność w przypadku utraty karty płatniczej

Utraciłam kartę płatniczą na skutek kradzieży. Jak przedstawia się w tej sytuacji moja odpowiedzialność co do transakcji dokonanych tą kartą?

Ochrona naszej prywatności

Chciałabym raz na zawsze uporać się z niechcianymi telefonami z „niepowtarzalnymi” ofertami, zapchaną ulotkami skrzynką na listy zarówno tą tradycyjną jak i mailową. Jednak zwykła odmowa nie wystarcza, jak skutecznie uchronić swoją prywatność od bezadresowych reklam, maili czy sms-ów?

Czy reklama w ulotce jest ofertą?

Każdego dnia stykamy się z reklamą, czy to w postaci ogromnego plakatu, wręczonej nam ulotki czy też w formie gazetki dostarczonej pocztą. Firmy prześcigają się w promocjach w celu zwabienia jak największej ilości klientów. Jednak czy na podstawie przeczytanej reklamy możemy domagać się sprzedaży określonego towaru w promocyjnej cenie?

Zabawka dla malucha

Miałam ostatnio niemiłe doświadczenia z zakupem zabawki dla mojego siostrzeńca. Prezent okazał się niewypałem ze względu na zbyt małe elementy, które o mały włos nie zostały połknięte przez malucha. Stąd moje pytanie: na co powinnam zwracać szczególną uwagę przy zakupie zabawki?

Czy gmina jest przedsiębiorcą

Gmina to przede wszystkim jednostka samorządu terytorialnego. W orzecznictwie administracyjnym przyjmuje się, że gmina nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej.

Jakość paliw w 2008 roku

4,2% stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2008 r. sprzedawało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych – to o 2,5% więcej niż rok wcześniej. W przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły 5,8% sprawdzonych placówek.

Czy muszę płacić za książkę, której nie zamówiłam

Miesiąc temu otrzymałam pocztą słownik współczesnej polszczyzny. Nigdzie jednak nie zamawiałam takiej przesyłki. Do książki dołączona była ulotka z informacja, że wybrano mnie spośród wielu klientów wydawnictwa i w ramach promocji przesyłają mi swoją najnowszą pozycję. Ucieszyłam się z tego prezentu i zapomniałam o sprawie. Wczoraj otrzymałam list z wydawnictwa, w którym wzywają mnie do zapłaty za słownik kwoty 59,99 zł. Czy taka praktyka jest dozwolona przez prawo i rzeczywiście muszę zapłacić za niezamówiony towar?

Prawo pierwokupu - co to znaczy?

O prawe pierwokupu na pewno każdy z nas słyszał. Ale czy wiemy dokładnie co ono oznacza? Jakie rodzi to uprawnienie po stronie kupującego, a jakie po stronie sprzedawcy?

Zmowa na rynku chemii budowlanej

Karę w wysokości ponad 240 tys. zł nałożyła Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Kreisel - inicjatora nielegalnego porozumienia na rynku budowlanym.

Pasażerowie niepełnosprawni w samolocie

Prawo otrzymania pomocy podczas podróży lotniczej mają wszyscy pasażerowie. Szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Tutaj sprawdzisz jakie przepisy obowiązująca terenie Unii Europejskiej.

Jak działają placówki pocztowe

Na usługi pocztowe narzekamy dość często. Składamy reklamacje, skargi, żądamy odszkodowań. Aż w końcu zainteresował się tym Urząd Komunikacji Elektronicznej, który przeprowadził kontrolę funkcjonowania agencji pocztowych Poczty Polskiej na terenie kraju. Kontrola przeprowadzona była pod koniec 2008 r.

O czym musisz wiedzieć przed zakupem

Umowa sprzedaży jest jedną z najpopularniejszych umów. Zawieramy ją w zwykłych sprawach życia codziennego, nawet kiedy kupujemy bułki w sklepie. W niektórych przypadkach warto jest jednak głębiej się zastanowić nad podjęciem decyzji o zakupie. Pomocne mogą być w tym celu informacje, które sprzedawca powinien nam udostępnić.

Czy zaliczka przepada

Jestem w trakcie wykańczania domu. Zamówiłam właśnie materiały budowlane i zapłaciłam  w sklepie zaliczkę. Niestety muszę zrezygnować z tego zakupu ponieważ znalazłam inne produkty, lepsze i za mniejszą kwotę. Czy w tej sytuacji mogę odzyskać wpłacone pieniądze?

Czy można zwrócić zakupiony w internecie program komputerowy

Kupiłem program komputerowy w sklepie internetowym. Nie zastanawiałem się zbyt długo nad wyborem ponieważ byłem przekonany, że mogę go oddać ciągu 10 dni. Kiedy odebrałem przesyłkę i sprawdziłem program okazało się, że nie jest to dokładnie czego oczekiwałem. Zwróciłem przesyłkę, ale sprzedawca nie chce jej odebrać. Twierdzi, że w przypadku programów komputerowych prawo do odstąpienia nie przysługuje. Czy to prawda?

Termin płatności

W jakim terminie należy opłacać rachunki za energię? Czy wystarczy dokonać przelewu dzień przed terminem płatności? Czy liczy się dzień wysłania czy otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorstwo? Sprawdź, który termin jest dla ciebie ważniejszy.

Informacje o przewoźniku lotniczym

Wykupiłam wycieczkę zagraniczną. Transport przewidziany jest drogą lotniczą. Słyszałam od mojej koleżanki, że zdarzają się problemy z miejscem w samolocie. Na przykład pasażer zostaje umieszczony w innej klasie niż to wynika z zakupionego biletu. Czy w takiej sytuacji przysługuje jakieś odszkodowanie? Czy w ogóle można sprawdzić jakiś sposób linie lotnicze jeszcze przed wylotem?

Koszty leczenia za granicą

Wyjeżdżam z rodziną na narty na Słowacje. Mam małe dzieci i obawiam się o ich zdrowie. Jak wygląda sprawa leczenia za granicą? Czy można skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej? Czy jest ona świadczona na takich samych zasadach jak w Polsce?

Jakie oznaczenia powinny znajdować się na zabawkach

Mam małe dziecko. Dość często kupujemy mu różnego rodzaju zabawki. Dostaje je również od rodziny i znajomych. Zastanawiam się czym kierować się przy ich wyborze. Chcę, aby były bezpieczne. Czy istnieje obowiązek zamieszczania na nich jakiś szczególnych oznaczeń?

Kiedy firma zajmuje dominującą pozycje na rynku?

Duże firmy, zajmujące dominującą pozycję na rynku, nadużywają jej w działaniach wobec innych przedsiębiorstw. Jest to praktyka coraz częstsza. Ale, co to właściwie oznacza?

Czy na podstawie wyblakłego paragonu można podbić kartę gwarancyjną?

W grudniu minionego roku kupiłem w jednym z dużych marketów telewizor i kino domowe. Jako dowód zakupu otrzymałem paragon, z którym miałem się zgłosić za jakiś czas, by podbić kartę gwarancyjną na kupiony towar. Gdy za jakiś czas wyjąłem z portfela paragon okazało się, że wyblakł tusz i zrobił się nieczytelny. Na paragonie widać jedynie pieczątkę ochrony (towar był sprawdzany przy wyjściu). Przy zakupie nie byłem sam, pamiętam też sprzedawcę. Czy mogę jeszcze podbić kartę gwarancyjną?

Jak zmienić sprzedawcę energii

Rynek energetyczny w Polsce został otwarty w lipcu 2007 roku. Dzięki temu mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii. Mimo to nadal wielu z nas nie wie jak dokładnie tego dokonać. Poniżej przedstawiony został prosty poradnik na ten temat.

Jak zmienić sprzedawcę energii

Rynek energetyczny w Polsce został otwarty w lipcu 2007 roku. Dzięki temu mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii. Mimo to nadal wielu z nas nie wie jak dokładnie tego dokonać. Poniżej przedstawiony został prosty poradnik na ten temat.

Zanim podpiszemy umowę z biurem podróży

Zanim podpiszemy umowę z biurem podróży zbierzmy jak najwięcej informacji na jego temat, a także przyjrzyjmy się dokładnie ofercie. Ustalmy czy biuro występuje w charakterze organizatora, pośrednika, czy agenta, ponieważ odpowiedzialność za realizację wycieczki spoczywa właśnie na organizatorze, a nie na agencie. W praktyce biura często sprzedają zarówno własną ofertę, jak też oferty innych usługodawców. Poza tym sprawdźmy jak długo biuro działa na rynku i jaką cieszy się renomą.

REKLAMA