REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Scrollowanie może mieć negatywne skutki dla psychiki, zwłaszcza ludzie młodych, zwłaszcza, że internetowe platformy mogą podrzucać treści niskiej jakości, żerując na emocjach. Czy nowe unijne prawo Digital Services Act, które do 25 sierpnia br. zobowiązało platformy do wdrożenia zmian umożliwiających użytkownikom korzystanie z lepszych feedów działa?
Umowy kredytowe oparte o WIBOR - czy można je podważyć? O tę kwestie dopytuje prawników coraz więcej osób. Eksperci przewidują w niedługim czasie lawinę pozwów, bo wskaźnik nie jest dobrze opisany w umowach, a ryzyko zmienności przerzucone na kredytobiorcę. Szlaki częściowo przetarli frankowicze, ale i tak nie będzie łatwo.
O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą ubiegać się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg, które wybrano spośród 12 polskich miast.
W tym roku „Darmowy listopad” jest organizowany już po raz dwunasty. Turyści będą mogli zwiedzać wystawy, uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach czy lekcjach muzealnych.
REKLAMA
Straż Ochrony Kolei z innymi służbami zaczęły wzmożone działania "Wszystkich Świętych 2023" - poinformował w piątek PAP insp. Piotr Żłobicki z Komendy Głównej SOK. Będą dbać o porządek i bezpieczeństwo na obszarach kolejowych w świątecznych dniach - podał.
Polacy chętnie sięgają po roślinne zamienniki mięsa. Szacuje się, że do 2040 roku. mięso laboratoryjne może stanowić już 35 proc. światowego spożycia mięsa, a roślinne zamienniki – 25 proc. To dobra wiadomość dla środowiska, bo za 50 proc. produkcji metanu odpowiadają krowy.
Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada co może zrobić pacjent, gdy w eWUŚ świeci się na czerwono. Czy można ubezpieczyć się „wstecznie"?
Polscy pacjenci skarżą się do Rzecznika Praw Pacjenta na usługi stomatologiczne. W I połowie tego roku wpłynęło blisko 1,9 tys. skarg. To 5,3% wszystkich zgłoszeń. Na co najczęściej narzekali pacjenci?
REKLAMA
Jeśli nasz pociąg się opóźnił, mamy prawo dochodzić odszkodowania. Urząd Transportu Kolejowego przypomina co nam przysługuje oraz kiedy przewoźnik może odmówić lub ograniczyć wysokość rekompensaty.
Aplikacje usług publicznych bywają bardzo pomocne, ale równie często potrafią doprowadzić do irytacji. Te najbardziej denerwujące wkrótce zostaną "nagrodzone". " Ma to zwrócić uwagę na niedociągnięcia i braki w projektowaniu i obsłudze takich rozwiązań, które wpływają na życie milionów użytkowników" - mówi Krzysztof Komorowski, pomysłodawca i współfundator nagrody dla Antyaplikacji, organizowanej wspólnie z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Z czym jest największy problem?
Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją. Jednak pod pewnymi warunkami. Studenci polskich uczelni muszą pamiętać, że ISIC nie jest zamiennikiem polskiej legitymacji studenckiej i nie uprawnia ich do ulgowych przejazdów. Z ulgi nie skorzystają też studenci zagraniczni, którzy nie są polskimi obywatelami lub nie mieszkają w Polsce.
Kupujesz lub sprzedajesz ręcznie wykonane kosmetyki? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o ważnych zasadach.
"Blisko 8,5 tys. osób skorzystało z punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie" - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jakich sytuacjach można wyrobić paszport tymczasowy? Ile to kosztuje? Jak długo ważny jest dokument?
Polisa mieszkaniowa jest coraz bardziej popularna. Już nawet 70 proc. wszystkich mieszkań i domów w Polsce jest ubezpieczona. Warto wiedzieć, że w ramach polisy na nieruchomość można ubezpieczyć osoby starsze przed próbą wyłudzenia pieniędzy czy zabezpieczyć zwierzęta domowe przed wydatkami związanymi z weterynarzem, a nawet odzyskać pieniądze za szkodę spowodowaną przez niedbalstwo ubezpieczonego.
W Chorwacji, Estonii, Finlandii, Czechach, Portugalii i prawie całej Hiszpanii można wykupić leki na e-receptę transgraniczną. Teraz jest to możliwe również w Grecji. Pacjenci powinni jednak pamiętać, iż nie każdy lek będzie można wykupić za granicą, a recepta transgraniczna jest pełnopłatna.
Aby uzyskać wsparcie medyczne poza standardowymi godzinami otwarcia przychodni, można skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. W jakich godzinach jest dostępna TPK i pod jakim numerem?
O tym ogólnoświatowym wydarzeniu przypomina Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Tegoroczny dzień odbywa się pod hasłem „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką”. Ma to przypominać o odpadach, które nie są powszechnie kojarzone jako elektroodpady przez co nie są przekazywane do recyklingu.
Obywatele, którzy wcześniej zainwestowali w domową fotowoltaikę, skarżą się na niekorzystne zmiany systemu rozliczania energii elektrycznej. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, zostali oni też wykluczeni ze świadczeń osłonowych w związku z sytuacją na rynku energii.
Influencer, (z ang. influence – wpływ) to osoba, „która wywiera wpływ”. Takie osoby w dzisiejszym scyfryzowanym otoczeniu spotykamy niemal na każdym kroku – głównie w mediach i serwisach społecznościowych, także tych, które umożliwiają udostępnianie filmów i innych treści audiowizualnych. Te formy i kanały przekazu to obecnie najbardziej popularny sposób na dotarcie przez influencerów ze spersonalizowaną reklamą lub innym materiałem marketingowym, głównie z uwagi na odbiór tej formy przekazu jako autentyczna. Czy, a jeżeli tak, to jakie wymogi prawne obowiązują w tym zakresie?
"Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty - na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów" - podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.
Upadłość konsumencka może toczyć się w trybie uproszczonym i zwykłym, w którym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorców. Konsument nie ma wpływu na wybór trybu. Decyzję w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, który ma obowiązek kierowania się przepisy Prawa upadłościowego. Jednak trzeba pamiętać, że przesłanki stosowania trybu zwykłego upadłości konsumenckiej zostały zredagowane w sposób umożliwiający ich różnorodną interpretację. Jednak zawsze procedowanie upadłości konsumenckiej w tym trybie jest rozwiązaniem wyjątkowym, stosowanym do trudnych i rozbudowanych spraw.
Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. Niekiedy gorsze samopoczucie psychiczne dziecka wymaga pomocy specjalistów.
Wykonanie przysługującego konsumentowi prawa do odstąpienia od abonamentu zamówionego na odległość, początkowo bezpłatnego i podlegającego automatycznemu przedłużeniu, jest gwarantowane tylko jeden raz. Odmiennie rzecz się ma, jeżeli konsument nie został dostatecznie poinformowany o łącznym koszcie abonamentu.
Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację.
Okazanie w pociągu biletu ulgowego bez ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oznacza w praktyce, że przejazd odbywa się bez dokumentu uprawniającego do ulgi - przypomina Urząd Transportu Kolejowego. Jakie są konsekwencje nieważnej legitymacji?
To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.
Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.
Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.
Upadłość konsumencka. Kiedy warto się na nią zdecydować, a kiedy jest jedynym ratunkiem dłużnika?
Według dostępnych danych coraz więcej Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej z powodu rosnącego zadłużenia. Warto pamiętać, iż na przestrzeni ostatnich lat regulacje w zakresie upadłości konsumenckiej modyfikowane były wielokrotnie. Jak jest obecnie?
Akceptacja wydawania nakazów zapłaty na podstawie samej treści weksla przedstawionego przez firmę pożyczkową, bez kontroli zapisów umowy, na podstawie której weksel wystawiono, może zagrozić interesom konsumentów - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, o którym poinformowała prokuratura.
W trzeci weekend września o tej międzynarodowej inicjatywie ekologicznej przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Skąd wziął się pomysł na sprzątanie świata?
Program bezpłatnych leków został rozszerzony - od 1 września osobom powyżej 65 lat oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat wybrane leki przysługują bezpłatnie. Recepty muszą posiadać kody "S” i "DZ”.
Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.
W całej Unii Europejskiej zmieniły się zasady ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Nowości dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania za opóźniony pociąg czy sytuacji niepełnosprawnych podróżnych.
Gdzie i kiedy udać się na grzybobranie? Jak się ubrać? Czy lepiej jest wycinać, czy wykręcać grzyby? Oto najważniejsze wskazówki od leśników!
Aby w trakcie dnia pracy pamiętać o piciu wody, możemy skorzystać z nowej funkcji aplikacji mojeIKP.
Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.
Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?
Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku.
„RODO nie zostało uchwalone, aby ograniczać i blokować rozwój, ale po to żeby w trakcie rozwoju np. nowych technologii to człowiek i jego prawa były w centrum uwagi.” – podkreśla Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Urząd Ochrony Danych Osobowych chce wyjaśnić w jaki sposób przewoźnik przetwarza dane osobowe w procedurze weryfikacji pasażerów.
Kleszcze mogą wywoływać groźne choroby, a liczba zakażonych wzrasta z roku na rok. Kiedy aktywne są kleszcze? Co trzeba wiedzieć o ukąszeniach?
Istnieją miody, których nazwy zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG). Poznaj je już dziś!
760 tys. osób korzysta z portalu Diety NFZ. Usługa jest bezpłatna. Czy dietę można dostosować do własnych potrzeb lub wyeliminować z niej określone produkty?
Pogotowie ratunkowe wzywamy zazwyczaj w sytuacjach nagłych i stresujących. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o pytaniach, na które warto być przygotowanym w razie konieczności wezwania zespołu.
Czy można usprawiedliwić niezwrócenie uwagi kasjerowi, który pomylił się na własną niekorzyść? Co z płaceniem gotówką bez rachunku, by uniknąć podatku VAT? Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) opublikował raport „Moralność finansowa Polaków 2023”.
Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Co z biwakowaniem? Jak pomóc osobie porażonej piorunem? Lasy Państwowe przypominają najważniejszych zasadach.
O najważniejszych kwestiach dotyczących podróżowania samolotem, koleją, autokarem oraz promem osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej przypomina Europejskie Centrum Konsumenckie wspólnie z UOKiK.
Bałtyk jest stosunkowo małym i płytkim morzem śródlądowym charakteryzującym się niewielką wymianą wód z oceanem. Jak prognozowane zmiany klimatu będą wpływały na Morze Bałtyckie?
REKLAMA