REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?

Uznanie za zmarłego - jak napisać wniosek?/ fot. Fotolia
Uznanie za zmarłego - jak napisać wniosek?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobę zaginioną przez dłuższy czas, lub z którą nie udało się nawiązać kontaktu np. po katastrofie lotniczej – można sądownie uznać za zmarłą. Co musi zawierać wniosek o uznanie za zmarłego?

Wymagane dowody:

REKLAMA

  • akta stanu cywilnego zaginionego,
  • dokumenty lub zeznania świadków na okoliczność zaginięcia.

Opłata: 40 zł.

Kiedy można wnosić o uznanie za zmarłego?

Kodeks cywilny przewiduje kilka okoliczności, w których można domagać się sądowego uznania za zmarłego. Wspólnym mianownikiem jest fakt, iż nie udało się odnaleźć ciała ani w inny (faktyczny) sposób potwierdzić tego, czy osoba objęta wnioskiem żyje.

Zaginięcie

Aby uznać osobę zaginioną za zmarłą, musi minąć ponad 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym według posiadanych informacji, jeszcze żyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku osoby, która w trakcie biegu terminu ukończyła by 70 lat, wystarczający jest okres 5 lat.

Katastrofa lotnicza i morska

REKLAMA

Jeśli osoba objęta wnioskiem zaginęła w czasie podróży powietrznej lub morskiej, w związku z katastrofą statku lub okrętu albo w związku z innym szczególnym zdarzeniem, może być uznana za zmarłego po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie.

Jeżeli nie można stwierdzić katastrofy statku lub okrętu, bieg terminu rozpoczyna się z upływem roku od dnia, w którym statek lub okręt miał przybyć do portu przeznaczenia, a jeżeli nie miał portu przeznaczenia - z upływem lat dwóch od dnia, w którym była ostatnia o nim wiadomość.

Inne katastrofy

Jeśli zaginięcie osoby miało związek z inną katastrofą lub sytuacją zagrożenia życia (np. trzęsieniem ziemi, powodzią, działaniami wojennymi, wypadkiem w kopalni), wówczas zaginiony może być uznany za zmarłego po upływie roku od dnia, w którym niebezpieczeństwo ustało albo według okoliczności powinno było ustać (np. podpisano rozejm, cofnęła się fala powodziowa, usunięto gruzowiska po trzęsieniu ziemi).

Kiedy można składać wniosek?

Wskazane powyżej terminy są terminami prawa materialnego (wiążą sąd co do możliwości orzekania o śmierci). Przepisy prawa procesowego (kodeks postępowania cywilnego) nakładają dodatkowe terminy na złożenie wniosku przez zainteresowanych.

Zgodnie z KPC:

Wniosek o uznanie za zmarłego można zgłosić nie wcześniej niż na rok przed końcem terminu, po upływie którego zaginiony może być uznany za zmarłego. Gdy jednak uznanie za zmarłego może nastąpić po upływie roku lub krótszego niż rok terminu od zdarzenia, które uzasadnia prawdopodobieństwo śmierci zaginionego, wniosek o uznanie za zmarłego zgłosić można dopiero po upływie tego terminu

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć „każdy zainteresowany”. W praktyce wniosek składany jest przez najbliższą rodzinę zaginionego (małżonka, zstępnych) oraz innych spadkobierców. Dla małżonka jest to o tyle istotne, iż uznanie za zmarłego rozwiązuje więź małżeńską (tak jak prawdziwy zgon). W przypadku odnalezienia się osoby uznanej za zmarłą, związek małżeński nie jest automatycznie odtwarzany (niezależnie od tego, czy dana osoba powtórnie weszła w kolejny związek, czy nie).

Jak napisać wniosek?

Krok 1: oznaczenie sądu, wnioskodawcy i zainteresowanych

Sąd: Sądem właściwym dla rozpoznania sprawy jest sąd właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania zaginionej osoby. Jeśli miejsca tego nie można potwierdzić, właściwym jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Wnioskodawca: Osoba wnosząca o uznanie za zmarłego.

Zainteresowani: Pozostali członkowie rodziny zaginionego (nie są konieczni).

Krok 2: Wnioski

W piśmie należy wskazać następujące wnioski:

  • o uznanie za zmarłego …………………….., urodzonego dnia ……………………, w ……………………..,
  • o ustalenie daty śmierci na ………………………,
  • o dopuszczenie dowodów z: zeznań świadków/ dokumentów.

Krok 3: uzasadnienie

W uzasadnieniu wskazać należy:

  • imię, nazwisko i wiek zaginionego,
  • imiona jego rodziców oraz nazwisko rodowe matki (na dowód należy przedstawić np. akt małżeństwa, lub akt urodzenia),
  • ostatnie, znane miejsce zamieszkania i pobytu zaginionego,
  • przedstawienie okoliczności zaginięcia i uprawdopodobnienie zgonu. Należy uprawdopodobnić, że zaginiony nie żyje. W zależności od okoliczności można oprzeć się o: zeznania świadków (np. potwierdzających to, że zaginiony nie kontaktował się z rodziną przez 10 lat); pisma urzędowe – np. o zakończeniu poszukiwań przez policję, o umorzeniu śledztwa; doniesienia prasowe, np. o katastrofie statku, samolotu, powodzi, wojnie itp.

We wniosku należy wskazać wszystkie okoliczności zaginięcia danej osoby oraz dowody na jej poszukiwanie.

Krok 4: opłata i złożenie wniosku

Jeśli wskazaliśmy innych uczestników (zainteresowanych), wówczas dla każdego z nich należy sporządzić odpis wniosku wraz z załącznikami (mogą być kopie). Wniosek należy opłacić – opłata wynosi 40 zł (nie dotyczy to osób zaginionych w trakcie II wojny światowej). Do wniosku należy dołączyć akty stanu cywilnego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA