Stwierdzenie zasiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
Zasady zasiedzenia reguluje kodeks cywilny w księdze drugiej. Poświęcone są mu art. 172-176. Natomiast stwierdzenie zasiedzenia następuje w drodze postępowania sądowego. Dlatego też jest ono przedmiotem regulacji kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
Nabycie własności przez zasiedzenie
Zasiedzieć można zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Jeżeli ktoś nie jest właścicielem ale jest w posiadaniu nieruchomości i zachowuje się jak właściciel (płaci podatki, ubezpiecza nieruchomość, zarządza nią) wtedy po upływie 20 lat nabędzie własność (zasiedzi nieruchomość). O osobie, która nie jest właścicielem a zachowuje się jak właściciel mówimy posiadacz samoistny. Po 20 latach następuje zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze. A więc przez osobę, która nie wiedziała, że nie jest właścicielem.Jeżeli osoba wiedziała, że nie jest właścicielem (była w złej wierze) wtedy musi posiadać nieruchomość przez lat 30.
Ruchomość można nabyć tylko będąc posiadaczem w dobrej wierze. Trzeba posiadać rzecz ruchomą przez co najmniej trzy lata aby ją zasiedzieć.
Postępowanie
Sprawy o zasiedzenie toczą się w trybie nieprocesowym. Wynika z tego, że właściwym w sprawie będzie sąd rejonowy. Miejscowo właściwy jest sąd położenia rzeczy. Postępowanie wszczyna się na wniosek (a nie na skutek wniesienia pozwu). W procesie biorą udział uczestnicy a nie strony. Wszystkie te cechy są charakterystyczne dla postępowania nieprocesowego. Dodatkowo należy pamiętać, że w sprawach, dotyczących nieruchomości do wniosku należy załączyć aktualny odpis z księgi wieczystej. Księgi wieczyste prowadzi sąd wieczystoksięgowy.
Odpis aktualny kosztuje 30 zł i można go uzyskać w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych.
Sprawy o zasiedzenie rozpatrywane są po przeprowadzeniu rozprawy.Wnieść o stwierdzenie zasiedzenia może osoba zainteresowana. We wniosku trzeba podać wszystkich zainteresowanych. Jeżeli jedyną osobą zainteresowaną jest wnioskodawca, wtedy należy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w postępowaniu. Czyni się to w drodze ogłoszenia.
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat