Podział majątku wspólnego

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Majątek wspólny małżonków- jak dokonać podziału?/ fot. Fotolia / inforCMS
Jednym ze skutków zawarcia małżeństwa jest powstanie majątku wspólnego małżonków. Majątek ten powstaje z mocy ustawy. W pewnych okolicznościach małżonkowie mogą jednak go podzielić.

Majątek wspólny małżonków można podzielić dopiero po ustaniu wspólności majątkowej. Jeżeli między małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej, wtedy nie można podzielić wspólnego majątku.

Zniesienie wspólności

Wspólność małżeńska powstaje z mocy prawa w momencie zawarcia małżeństwa. Natomiast ustaje na skutek:

  • rozwodu,
  • separacji,
  • unieważnienia małżeństwa,
  • sądowego zniesienia współwłasności.

Odrębnym sposobem zniesienia wspólności majątkowej jest małżeńska umowa majątkowa. Strony same w drodze intercyzy mogą postanowić o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Aby jednak umowa wywierała skutki prawne musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz również: Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Umownie lub przed sądem

Jeżeli nastąpi już zniesienie wspólności majątkowej wtedy można przystąpić do podziału samego majątku. Strony mogą uczynić to umownie albo w drodze postępowania przed sądem. Co do zasady jeżeli między małżonkami istnieje zgoda, co do podziału majątku wtedy łatwiej, szybciej i taniej dokonają tego przez umowę o podział majątku wspólnego. Jeżeli natomiast między małżonkami nie ma konsensusu co do podziału wtedy można dokonać tego w postępowaniu nieprocesowym.

Umowa

Małżonkowie mogą podzielić majątek wspólny w drodze umowy. Tego typu rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie gdy obydwoje małżonkowie zgadzają się na podział. Musi bowiem istnieć konsensus. Umowa o podział majątku może mieć dowolną formę. Jednak jeżeli w skład majątku wspólnego małżonków wchodziła nieruchomość wtedy umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

Przed sądem

Podziału majątku wspólnego można dokonać również w drodze postępowania sądowego. Jest to postępowanie nieprocesowe a sądem właściwym w takich sprawach jest zawsze sąd rejonowy. Nie ma tu znaczenia wartość dzielonego majątku. Miejscowo właściwym jest sąd miejsca położenia majątku.

Do działu majątku wspólnego stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku. Dział spadku natomiast odbywa się na takich samych zasadach jak zniesienie współwłasności.

W trakcie rozstrzygania o podziale majątku sąd decyduje również o ustaleniu nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o wydatkach i nakładach z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...