Sprawy o dział spadku
REKLAMA
REKLAMA
Przed dokonaniem działu spadku należy stwierdzić nabycie spadku. Obecnie można to uczynić w drodze postępowania sądowego oraz w drodze stwierdzenia nabycia spadku przed notariuszem. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku można przystąpić do dzielenia majątku spadkowego pomiędzy spadkobierców.
REKLAMA
Umowa o dział spadku
Spadek można podzielić w drodze umowy. Stronami umowy o dział spadku są wszyscy spadkobiercy. Umowa taka, co do zasady może mieć dowolną formę. Jednak jeżeli w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość, wtedy dział spadku musi nastąpić w formie aktu notarialnego. Umowny dział spadku może dotyczyć całości spadku jak również tylko jego części. Wszystko w tym wypadku zależy od woli stron.
Zobacz również: Zachowek i dział spadku - vademecum
Sądowy dział spadku
Dział spadku może też nastąpić w drodze orzeczenia sądowego. Postępowanie o dział spadku wszczyna się na podstawie wniosku jednego ze spadkobierców. Pozostali spadkobiercy są uczestnikami takiego postępowania. We wniosku należy wskazać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (poświadczenie dziedziczenia) a także spis inwentarza (a jeżeli nie był stworzony to wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu).
Właściwość sądu
Sadem właściwym w sprawach o dział spadku jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Sprawy z zakresu prawa spadkowego rozpatrują wydziały cywilne. Na żądanie uczestnika postępowania sąd może przekazać sprawę sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część albo sądowi, w którego okręgu mieszka wszyscy spadkobiercy.
Wniosek
Postępowanie o dział spadku rozpoczyna się od wniesienia wniosku do sądu. We wniosku należy przedstawić postanowienie o nabyciu spadku a także spis inwentarza. Jeżeli spis inwentarza nie był zrobiony wtedy należy wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. Gdy w skład majątku spadkodawcy wchodziła nieruchomość trzeba na tę okoliczność przedstawić stosowne dokumenty (odpis z księgi wieczystej, odpis aktu notarialnego). Współspadkobiercy powinni podać sądowi:
- wiek,
- zawód,
- stan rodzinny,
- dane o zarobkach i majątku.
Powinni ponadto podać w jaki sposób korzystali z przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej. Dział spadku następuje na takich samych zasadach jak zniesienie współwłasności.
Polecamy serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat