Postępowanie spadkowe
REKLAMA
REKLAMA
Sprawy z zakresu prawa spadkowego rozpatrywane są przez sąd właściwy miejscowo ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Dodać należy jednocześnie, że w sprawach spadkowych mamy do czynienia z właściwością wyłączną.
REKLAMA
Właściwość rzeczowa
Postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku rozpatruje sąd rejonowy. Większość spraw w postępowaniu nieprocesowym rozpatruje właśnie sąd rejonowy. Taką zasadę wprowadza do polskiego systemu prawnego art. 507 k.p.c. Zgodnie z jego brzmieniem sprawy należące do postępowania nieprocesowego rozpoznają sądy rejonowe, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla sądu okręgowego (np. sprawy o ubezwłasnowolnienie).
Właściwość miejscowa
Jak już było napomniane w sprawach o dziedziczenie, zachowek, zapis, polecenie wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli natomiast miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce nie da się ustalić, wtedy wniosek należy wnieść do sądu właściwego ze względu na położenie majątku spadkowego.
Pobierz wzór pozwu o stwierdzenie nabycia spadu
Przed notariuszem
Obecnie notariusz może przeprowadzić postępowanie analogiczne do stwierdzenia nabycia spadku. Określa się je jako poświadczenie dziedziczenia. Postępowania tego może dokonać dowolny notariusz w naszym kraju. Nie ma tu znaczenia miejsce zamieszkania spadkodawcy ani też miejsce położenia spadku. Istotne jest tylko to aby przed notariuszem stawili się wszyscy spadkobiercy.
Podsumowanie
W przywołanej sprawie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy wnieść do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. W tym wypadku będzie to Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim.
Proszę jednak pamiętać, że postępowanie mające takie same skutki można przeprowadzić przed notariuszem. Jeżeli zatem wszyscy spadkobiercy mieszkają w Kamiennej Górze to nie ma sensu udawać się do sądu w Lidzbarku Warmińskim. Wtedy wszystkie formalności można załatwić na miejscu w Kamiennej Górze. Wadą tego drugiego rozwiązania jest to, że postępowanie przed notariuszem jest znacznie droższe. Kosztuje ono ok. 300 zł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat