Co warto wiedzieć o przysposobieniu?

Michał Kołodziejczyk
Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.
rozwiń więcej
Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją./ fot. Fotolia
Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją. Niniejszy artykuł wyjaśnia wszystkie różnice jakim charakteryzuje się postępowanie w sprawach o przysposobienie.

Postępowanie w sprawach o przysposobienie

Postępowanie w sprawach o przysposobienie charakteryzuje się kilkoma swoistymi cechami. Przede wszystkim może zostać wszczęte wyłącznie na wniosek osoby przysposabiającej, tj. przyszłego „nowego rodzica”, jako że ze względu na charakter sprawy wyłączona jest możliwość działania sądu opiekuńczego z urzędu. Inicjując postępowanie, istnieje dozwolona przepisami możliwość wyboru sądu: wniosek o przysposobienie można zgłosić w sądzie opiekuńczym właściwym dla osoby przysposabiającej albo w sądzie właściwym dla osoby, która ma być przysposobiona. Co istotne, pełnomocnikiem uczestnika w sprawie o przysposobienie może być również przedstawiciel gminy lub organizacji społecznej, do której statutowych zadań należy udzielanie pomocy rodzinie. Wykaz organizacji społecznych określa Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

Oświadczenie woli przysposobienia

Należy pamiętać, iż zgodnie z stanowiskiem Sądu Najwyższego, oświadczenie przez przysposabiającego woli przysposobienia stanowi uprawnienie ściśle osobiste. Konsekwencje tego stanowiska są doniosłe, ponieważ nie jest możliwe przysposobienie bez zgody małżonka, jak również nie jest możliwe zastępcze wyrażenie zgody przez kuratora ustanowionego dla nieobecnego małżonka, czy przez sąd opiekuńczy.

Rozprawa - element obligatoryjny przysposobienia

W sprawach o przysposobienie przeprowadzenie rozprawy jest obligatoryjne, zaś sąd orzeka w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Na rozprawę wzywa się przysposabiającego oraz osoby, których zgoda na przysposobienie jest potrzebna: małżonek przysposabiającego, przysposabiany, który ukończył trzynaście lat, rodzice przysposabiającego, opiekun, jeśli dziecko pozostaje pod opieką. Ponadto sąd ma możliwość wezwania innych osób, jeśli uzna, że są zainteresowane w sprawie.

Istotną różnicą w sprawach o przysposobienie pełne nierozwiązywalne, tj. w sytuacji, gdy biologiczni rodzice wyrazili wcześniej zgodę na przysposobienie ich dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego (tzw. adopcja anonimowa) jest to, że biologiczni rodzice nie mogą brać udział w postępowaniu.

Zasada dobra dziecka

Ze względu na to, iż sąd wydając decyzję o przysposobieniu kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, obligatoryjne jest zasięgnięcie opinii ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub innej specjalistycznej placówki. W ten sposób badane są kwalifikacje moralne, zdrowotne i sytuacja materialna przysposabiającego oraz umiejętność budowania relacji z dzieckiem, które ma zostać przysposobione, tak aby trafiło ono pod prawidłową opiekę. W celu wyeliminowania jakichkolwiek wątpliwości, sąd dodatkowo może przed orzeczeniem przysposobienia określić sposób i okres osobistej styczności przysposabiającego z przysposobionym. Przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności przysposabiającego z przysposabianym sąd opiekuńczy może korzystać z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub organu pomocniczego w sprawach opiekuńczych. W ten sposób badane jest, czy powstała prawidłowa więź uczuciowa.

Postanowienie o przysposobieniu

Postanowienie orzekające przysposobienie staje się skuteczne po uprawomocnieniu się. Postanowienia takiego sąd opiekuńczy nie może zmienić ani uchylić, co jest wyjątkiem od zasady wyrażonej w art. 577 kpc.

Michał Kołodziejczyk- Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...