Jak napisać pozew o podwyższenie alimentów

Rafał Każmierczak
rozwiń więcej
Alimenty uzależnione są m.in. od uzasadnionych potrzeb uprawnionego. / inforCMS
Temat wysokości alimentów w nieodległej przeszłości był przedmiotem ożywionej dyskusji politycznej. Świadczy to o tym, że problematyka dotyczy wszystkich i każdemu może przydać się praktyczna wiedza na ten temat. 

W potocznym rozumieniu pojęcie alimentów zawęża się do okresowych świadczeń pieniężnych na utrzymanie uprawnionego. Tymczasem z art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że obowiązek alimentacyjny obejmuje „dostarczanie środków utrzymania i wychowania”.

Środkami utrzymania są nie tylko pieniądze ale również świadczenia rzeczowe jak np. żywność, opał, odzież itp. Natomiast przez środki wychowania rozumie się powinność zobowiązanego do zapewnienia rozwoju fizycznego, intelektualnego, pomocy w zdobyciu wykształcenia.

Oczywiście potoczne rozumienie nie wzięło się znikąd. Wyroki sądowe dotyczące obowiązku alimentacyjnego zawsze zawierają rozstrzygnięcie o sposobie wypełniania obowiązku alimentacyjnego przez łożenie na utrzymanie uprawnionego okresowo określonej sumy pieniężnej albo określanej kwotowo, albo niekiedy jako ułamek zarobków zobowiązanego.

Zobacz: Alimenty

Najczęstszym przypadkiem dochodzenia na drodze sądowej roszczeń alimentacyjnych, jest ich dochodzenie przez drugie z rodziców w imieniu małoletnich dzieci. Zatem pierwsza praktyczna uwaga. To nie rodzic jest powodem, tylko małoletnie dziecko reprezentowane przez tego rodzica. Dziecko pełnoletnie występuje samodzielnie w procesie.

Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów musi stosownie do art. 135 krio wziąć pod uwagę „uzasadnione potrzeby” uprawnionego oraz „majątkowe możliwości” zobowiązanego. Ponieważ mowa jest o pozwie „o podwyższenie” alimentów, trzeba wykazać, że od czasu, kiedy sąd poprzednio orzekał o alimentach, nastąpiła zmiana albo potrzeb dziecka, albo możliwości rodzica. Aby wykazać stan poprzedni, należy wskazać sygnaturę akt poprzedniej sprawy i wnieść o dołączenie jej do akt obecnej sprawy.

Zmiana potrzeb uprawnionego może wynikać z podjęcia nauki na studiach, konieczności prowadzenia leczenia, pobierania „korepetycji” przed egzaminami np. gimnazjalnym bądź maturalnym. Do wykazania tych okoliczności konieczne są np. zaświadczenia ze szkoły o przyjęciu na studia, wysokości czesnego, świadectwa, dokumentacja lekarska.

Jeżeli przyczyną żądania podwyższenia alimentów są lepsze zarobki rodzica, to również należy to wykazać, i w tym celu złożyć wniosek o zwrócenie się do pracodawcy rodzica o informację o wysokości zarobków, ew. do urzędu skarbowego o nadesłanie kopii deklaracji podatkowych.

Pozew można złożyć albo do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania rodzica, albo miejsca zamieszkania dziecka. W pozwie należy wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu, którą tu jest suma różnicy między dotychczasową wysokością alimentów a żądaną wysokością alimentów, zsumowana za cały rok.

Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych jest w całości zwolniona od kosztów sądowych. Nie oznacza to, że nie może zostać obciążona kosztami zastępstwa procesowego w razie przegrania sprawy.

Reasumując, pozew o podwyższenie alimentów powinien zawierać:

  • oznaczenie sądu i wydziału, do którego jest wnoszony,
  • oznaczenie stron (powodem jest dziecko) ze wskazaniem ich adresów,
  • wskazanie wartości przedmiotu sporu,
  • określenie żądania pozwu (tj. jakich alimentów chce powód),
  • wnioski (np. dowodowe),
  • uzasadnienie żądania i wniosków,

Zobacz serwis: Pozwy rodzinne

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...