Kiedy można wnieść powództwo o ustalenie nieistnienia małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok orzekający o nieistnieniu małżeństwa ma charakter deklaratoryjny. Znaczy to tyle, że nie tworzy on nowej sytuacji prawnej a jedynie stwierdza pewien fakt. Swierdza on, że nie powstało powinowactwo, między małżonkami nie ma obowiązku alimentacyjnego a wspólność majątkowa między nimi nigdy nie istniała.
REKLAMA
Właściwość sądu
W sprawie o ustalenie nieistnienia małżeństwa właściwy jest sąd okręgowy. Musi być to sąd, w którego okręgu małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali. Na terenie tego okręgu musi mieszkać jednak przynajmniej jeden z małżonków. Kiedy nie można w ten sposób ustalić właściwości sądu, właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i takiego nie można podać sąd miejsca zamieszkania powoda.
Wpis
W sprawie o ustalenie nieistnienia małżeństwa opłata od pozwu wynosi 200 zł. Jest to opłata stała. Można ją wnieść na konto bankowe sądu lub uiścić w znakach opłaty sądowej.
Strony
Powództwo o ustalenie może wytoczyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Nie muszą być to tylko małżonkowie. Może to też być ich dziecko albo spadkobierca jednego z nich.
Takie powództwo może wytoczyć również prokurator
Żądanie pozwu
W żądaniu pozwu trzeba zawrzeć następującą formułę: wnoszę o ustalenie czy zawarte w dniu ……………… przed ……………………. małżeństwo………… i ……………… istnieje.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu trzeba opisać całość sprawy, okoliczności towarzyszące zawarciu małżeństwa oraz dowody na poparcie stawianych tez.
Podpisy
Pozew musi być podpisany, opatrzony datą i miejscem sporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat