Jak sporządzić pozew o rozwiązanie przysposobienia?
REKLAMA
REKLAMA
Przysposobienie to prawna nazwa adopcji. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przysposobienie rozumiane jest jako stosunek prawny, powstały z woli osób zainteresowanych: rodziców adopcyjnych i dziecka. W ramach tego stosunku między przysposabiającym (rodzicem adopcyjnym) a przysposobionym (dzieckiem adoptowanym) powstają wszelkie obowiązki i prawa właściwe dla naturalnego stosunku pomiędzy rodzicami biologicznymi a dziećmi. Wyróżniamy trzy rodzaje przysposobienia:
REKLAMA
- przysposobienie całkowite,
- przysposobienie pełne rozwiązywalne,
- przysposobienie niepełne.
Tylko przysposobienie pełne rozwiązywalne oraz przysposobienie niepełne można rozwiązać.
POBIERZ: Wzór pozwu o rozwiązanie przysposobienia
Właściwość sądu
W sprawach o rozwiązanie przysposobienia właściwym rzeczowo jest sąd rejonowy. Jest to wyjątek od zasady, że prawa niemajątkowe dochodzone są przed sądem okręgowym.
Właściwym miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jednakże gdy nie można określić miejsca zamieszkania pozwanego wtedy wyłącznie właściwym jest sąd miejsca zamieszkania powoda.
Wpis
W sprawie o rozwiązanie przysposobienia powód musi wnieść wpis sądowy w wysokości 200 zł. Pieniądze te może wnieść na rachunek sądu, do którego wnosi się pozew albo w znakach opłaty sądowej. Znaki opłaty sądowej można kupić w kasie sądu.
Strony
Powodem w sprawie o rozwiązanie przysposobienia może być zarówno przysposabiający jak i przysposabiany. Jeżeli powodem jest przysposabiający to pozwanym jest przysposabiany. I na odwrót.
Zobacz również: Adopcja ze wskazaniem
Przesłanki rozwiązania przysposobienia
Sąd orzeka o rozwiązaniu przysposobienia tylko z ważnych powodów. Jednocześnie kodeks nie podaje jakie są to powody. Zatem sąd w każdej konkretnej sprawie decyduje o tym czy podane przez powoda przyczyny są ważne czy też nie. Sąd natomiast nigdy nie orzeknie o rozwiązaniu przysposobienia gdyby miało to naruszyć dobro małoletniego dziecka. Jest to tzw. przesłanka negatywna.
Termin
Strony nie mają żadnego szczególnego terminu na wniesienie pozwu.
Żądanie pozwu
W żądaniu pozwu powód musi napisać, że wnosi o rozwiązanie stosunku przysposobienia powstałego na skutek wyroku Sądu Rejonowego w …………........, z dnia ………………., sygnatura akt………………., pomiędzy powodem………………………………. a pozwanym ………………………………………..”
Uzasadnienie
W uzasadnieniu powód musi wykazać istnienie ważnych powodów. Powinien również przywołać dowody na poparcie swoich tez.
Podpis
Każdy pozew powinien być podpisany, opatrzony w datę i miejsce sporządzenia.
Polecamy serwis: Adopcja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat