Jak napisać powództwo o ustalenie istnienia małżeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacje gdy nie ma aktu małżeństwa są bardzo rzadkie. Zaginięcie akt może nastąpić na skutek kataklizmów (powódź, pożar, trzęsienie ziemi) albo na skutek niedbalstwa pracownika Urzędu Stanu Cywilnego. W takiej sytuacji można wystąpić z powództwem o ustalenie istnienia małżeństwa.
REKLAMA
Właściwość sądu
W sprawie o ustalenie istnienia małżeństwa właściwy jest sąd okręgowy. Musi być to sąd, w którego okręgu małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali. Na terenie tego okręgu musi jednak mieszkać przynajmniej jeden z małżonków.
Kiedy nie można w ten sposób ustalić właściwości sądu, właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego a gdy i takiego nie można podać sąd miejsca zamieszkania powoda.
Jest to właściwość wyłączna. Nie może być więc zmieniana przez małżonków umownie.
Wpis
W sprawie o ustalenie istnienia małżeństwa opłata od pozwu wynosi 200 zł. Jest to opłata stała. Można ją wnieść na konto bankowe sądu lub uiścić w znakach opłaty sądowej.
Strony
Powództwo o ustalenie może wytoczyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Nie muszą być to tylko małżonkowie. Może to też być ich dziecko albo spadkobierca jednego z nich.
Takie powództwo może wytoczyć również prokurator
Żądanie pozwu
W żądaniu pozwu trzeba zawrzeć następującą formułę: wnoszę o ustalenie czy zawarte w dniu ……………… przed ……………………. małżeństwo………… i ……………… istnieje.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu trzeba opisać całość sprawy, okoliczności towarzyszące zawarciu małżeństwa oraz dowody na poparcie stawianych tez.
Podpisy
Pozew musi być podpisany, opatrzony datą i miejscem sporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat