Zadaniem prokuratury, zgodnie z ustawą o prokuraturze, jest strzeżenie praworządności oraz ściganie przestępstw. Strzeżenie praworządności objawia się między innymi w tym, że prokurator może występować w sprawach cywilnych.
Przepisy ogólne
Kodeks postępowania cywilnego w art. 55-60 mówi o udziale prokuratora w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z tymi przepisami prokurator może wytoczyć powództwo na rzecz oznaczonej osoby. Wtedy tez musi wskazać tę osobę w pozwie. Osobie takiej doręcza się pozew.
Jeżeli prokurator nie wytoczył powództwa w imieniu oznaczonej osoby, wtedy pozew skierowany jest przeciwko wszystkim osobom będącym stronami procesu.
Prokurator może ponadto wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. W takiej sytuacji prokurator nie jest związany z żadną ze stron.
Prokurator może zgłaszać wnioski, przytaczać fakty i dowody a także składać oświadczenia.
Prokuratorowi występującemu w sprawie należy doręczać pisma procesowe i orzeczenia, zawiadamiać go o terminach rozpraw.
Prokurator ma prawo zaskarżyć orzeczenia sądowe. Wiążą go te same terminy, które przewidziane są dla stron.
Prokurator w sprawach rodzinnych
Szczególną pozycję ma prokurator w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. W tego rodzaju sprawach prokurator może wszczynać samodzielnie postępowanie, jak również często sąd z urzędu musi informować prokuratora o toczącym się postępowaniu.
Wszczynając postępowanie o unieważnienie małżeństwa prokurator pozywa oboje małżonków to samo tyczy się spraw o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa.
Jeżeli sprawę o unieważnienie (ustalenie istnienia lub nieistnienia) małżeństwa wytoczyła inna osoba niż prokurator wtedy sąd z urzędu zawiadamia prokuratora o toczącym się postępowaniu.
W sprawach o ustalenie ojcostwa prokurator wskazuje dziecko, na którego rzecz wytacza powództwo oraz pozywa domniemanego ojca dziecka.
W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa lub o unieważnienie uznania dziecka odpis pozwu sąd doręcza prokuratorowi jak również zawiadamia go o terminach rozpraw.