Pozew o alimenty – opłata
REKLAMA
REKLAMA
Pozew o alimenty bez opłat
Pozew, w którym domagamy się alimentów jest wolny od opłat. Strona dochodząca roszczeń alimentacyjnych nie ma bowiem obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Stanowi o tym art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie ma znaczenia czy dochodzimy alimentów na dziecko czy byłego małżonka.
REKLAMA
Wolne od opłat są również: pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty oraz pozew o podwyższenie alimentów.
Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko
Zwrot kosztów procesu w przypadku przegranej sprawy
REKLAMA
Warto jednak pamiętać o art. 98 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty procesu. Zwrotowi podlega również opłata od pozwu. Jest ona uzależniona od wartości przedmiotu sporu.
W przypadku alimentów, które są świadczeniami powtarzającymi się, wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok – za cały czas ich trwania.
Opłata wynosi zaś 5% wartości przedmiotu sporu. Nie może być jednak niższa niż 30 złotych i nie wyższa niż 100 000 złotych.
Istnieją również inne warianty orzeczenia o kosztach. W przypadku częściowego uwzględnienia żądań koszty mogą być wzajemnie zniesione lub stosunkowo rozdzielone. Pomimo uwzględnienia powództwa, pozwanemu należy się zwrot kosztów, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał żądanie pozwu przy pierwszej czynności procesowej. W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.
Opłata skarbowa
Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w sprawach alimentacyjnych nie podlega opłacie skarbowej.
Opłata od pozwu o obniżenie lub uchylenie alimentów
Od pozwu o obniżenie alimentów powód powinien uiścić opłatę stosunkową w zależności od wartości przedmiotu sporu. Takiej samej opłacie podlega pozew o uchylenie alimentów. Osoby, będące w trudnej sytuacji materialnej mogą wnosić o zwolnienie z kosztów sądowych.
Wysokość opłat uiszczanych przez powoda w przypadku wniesienia poszczególnych rodzajów pism:
Rodzaj pisma | Opłata |
Pozew o alimenty | Brak |
Pozew o podwyższenie alimentów | Brak |
Pozew o obniżenie alimentów | 5% wartości przedmiotu sporu |
Pozew o uchylenie alimentów | 5% wartości przedmiotu sporu |
Podstawa prawna:
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA