Kiedy można wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Prostowanie świadectwa pracy przez sąd jest ostatecznością. Pracownik w pierwszej kolejności powinien zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Ma na to 7 dni liczone od dnia wydania dokumentu. Dopiero gdy pracodawca odmówi wydania świadectwa pracy pracownik może udać się do sądu.
REKLAMA
Sąd
Właściwym rzeczowo sądem do rozpatrywania tego rodzaju pozwów jest zawsze sąd rejonowy - wynika to z art. 461 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego.
Natomiast właściwy miejscowo sąd może wybrać powód. Zgodnie z procedurą cywilną można wybrać:
- sąd ogólnej właściwości pozwanego,
- sąd miejsca wykonywania pracy,
- sąd miejsca położenia zakładu pracy.
W tym wypadku mamy do czynienia z właściwością przemienną sądu.
Powód
Powodem w takiej sprawie będzie zawsze pracownik. W pozwie musi on podać swoje imiona i nazwisko, a także dokładny adres zamieszkania a gdy zachodzi taka potrzeba również adres do doręczeń.
Pozwany
Pozwanym jest przy tego rodzaju pozwach pracodawca. Pracodawcą, jak wiadomo, może być zarówno osoba fizyczna, jak również inny podmiot prawa. W wypadku osoby fizycznej należy podać jej imiona i nazwiska a także firmę, pod którą prowadzi działalność gospodarczą. Gdy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, tedy trzeba podać jej nazwę oraz siedzibę. W pozwie należy podać adres podmiotu figurujący w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Termin
Kodeks pracy ogranicza czas w jakim pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy. Może to uczynić w ciągu 7 dni od dnia w którym pracodawca odmówił mu sprostowania świadectwa pracy.
Treść żądania
W treści żądania powód musi wnieść o sprostowanie świadectwa pracy. Musi podać, które postanowienia świadectwa pracy sąd ma sprostować oraz to co ma być nową treścią dokumentu. W tym miejscu może wnieść również o zwrot kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu powód powinien przedstawić wszystkie okoliczności, które uzasadniają jego roszczenie. W szczególności powinien przedstawić dowody na to, że świadectwo pracy jest sformułowane błędnie.
Podpis
Pozew powinien być podpisany. Pozew powinien ponadto zawierać wymienienie wszystkich załączników oraz być zaopatrzonym w datę oraz oznaczenie miejsca sporządzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat