Wynagrodzenie za prace stanowi podstawę utrzymania większości osób. Jest to bowiem zasadnicze źródło dochodu wielu Polaków. Dlatego tez trzeba chronić pracowników, którym pensje nie płacone są na czas.
Wyrok
Pracownikowi dochodzącemu swoich roszczeń przed sądem przysługuje wiele ułatwień. Może on mianowicie wybrać sobie sąd, do którego złoży pozew (oczywiście w granicach prawa), pozew jest co do zasady zwolniony z opłat sadowych, w końcu pozew taki nie musi być wcale złożony na piśmie można go złożyć ustnie do protokołu sprawy.
Kodeks nie poprzestaje jednak na tych ułatwieniach. Pracownikowi ułatwia się również faktyczne odzyskiwanie pieniędzy.
Co do zasady każda sprawa przed sądem musi zakończyć się wyrokiem. Obligatoryjne postanowienia wyroku określają przepisy prawa. W sprawach, w których pracownik dochodzi swoich roszczeń elementem obligatoryjnym pozwu jest rygor natychmiastowej wykonalności.
Rygor natychmiastowej wykonalności
Art. 477 (1) kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że zasądzając należność pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, sąd z urzędu nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Oznacza to, że pracownik nie musi występować do sądu z wnioskiem o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Sąd czyni to z urzędu. Po wtóre sąd nie może ale musi nadać takiemu wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności. Jeżeli zatem sąd przyzna świadczenie pracownikowi wtedy musi zaopatrzyć wyrok w stosowne postanowienie o rygorze natychmiastowej wykonalności.
Co to daje
Zaopatrzenie wyroku w rygor natychmiastowej wykonalności w znacznym stopniu ułatwia faktyczne uzyskanie pieniędzy. Pracownik nie musi bowiem czekać aż wyrok się uprawomocni i dopiero prowadzić egzekucję. W tym wypadku nieprawomocny wyrok (a więc wyrok od którego można się odwołać) można zaopatrzyć w klauzulę wykonalności. A następnie na podstawie takiego tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucje komorniczą.
Należy jednak pamiętać, że rygor natychmiastowej wykonalności nie jest nadawany na całą zasądzoną kwotę a jedynie na jej część. Mianowicie rygorem objęta jest tylko kwota w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Reszty należności można dochodzić po uprawomocnieniu się wyroku.