Jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone świadectwo pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Po co pracownikowi świadectwo pracy?
Po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę, każdy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. Świadectwo pracy zawiera szereg informacji, które mogą być istotne przy ubieganiu się o kolejną pracę. Jest ono dokumentem prywatnym, a nie urzędowym, co oznacza, że stanowi wyłącznie dowód tego, że osoba, która je podpisała, złożyła zawarte w nim oświadczenie (a nie potwierdzenie, że dane w nim zawarte są prawdziwe).
REKLAMA
Co powinno znaleźć się w świadectwie pracy?
O tym, jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w świadectwie pracy, możemy dowiedzieć się sięgając po Kodeks pracy. Ustawodawca określił bowiem szczegółowo, co powinno znaleźć się w świadectwie pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy;
- zajmowanych stanowisk;
- trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.
Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze
Ponadto, w świadectwie pracy można wskazać inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Na żądanie pracownika można podać również informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Wyżej wskazane elementy nie są jednak jedynymi wymogami, które powinno spełniać świadectwo pracy. Kwestię tą precyzuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wskazane w nim zostało, że świadectwo pracy powinno zawierać dodatkowo informacje na temat:
- wymiaru czasu pracy,
- urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- wykorzystania dodatkowego urlopu lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy,
- okresu korzystania z urlopu wychowawczego oraz urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
- liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 kp, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- wykorzystania zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 kp,
- okresu, za który wypłacono odszkodowanie z tytułu skrócenia wypowiedzenia, okresów nieskładkowych uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury,
- okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze,
- należności ze stosunku pracy uznanych a niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania stosunku pracy z braku środków finansowych,
- okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych.
Pouczenie
Świadectwo pracy powinno również zawierać pouczenie, że pracownik może w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie.
Zobacz również: Kiedy można wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy?
W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy prawo wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu rejonowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat