Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest mobbing?
Pojęcie mobbingu zostało zdefiniowane w Kodeksie pracy. Zgodnie z treścią art. 94³, mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika:
REKLAMA
- wywołującym u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej;
- powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenia pracownika;
- mające na celu izolowania go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Zobacz również: Pracownik przed sądem
Zadośćuczynienie a dobra osobiste
REKLAMA
Warto również podkreślić, że nie tylko prawo pracy chroni uprawnienie pracownika do poszanowania jego godności, dobrego imienia czy innych wartości. Pracownik poza złożeniem pozwu pracowniczego może również realizować swoje uprawnienia wynikające z kodeksu cywilnego, a dotyczące ochrony dóbr osobistych.
Jak zostało wskazane w przepisach kodeksu cywilnego, dobra osobiste człowieka (np. zdrowie, cześć, tajemnica korespondencji) pozostają pod ochroną, niezależenie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
W takiej sytuacji, pracownik może żądać:
- zaniechania tego działania;
- usunięcia skutków takiego działania;
- złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu
Oczywiście, jak w każdym innym pozwie, należy wskazać w nim:
- datę i miejsce sporządzenia pozwu (np. Gdańsk, 5 czerwca 2011 roku);
- określić sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Krakowie, Wydział Pracy);
- wskazać powoda (tu nasze imię, nazwisko, adres zamieszkania);
- wskazać pozwanego (nazwa, siedziba pracodawcy);
- wartość przedmiotu sporu (czyli kwotę zadośćuczynienia, jaką żądamy).
Kolejnym etapem w pisaniu pozwu o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu, jest wskazanie naszych żądań. W pierwszej kolejności należy więc wskazać, że wnosimy o zasądzenie od pozwanego kwoty zadośćuczynienia (np. 10000 zł) wraz z ustawowymi odsetkami od dnia doręczenia pozwu do dnia zapłaty. Następnie możemy wskazać, iż żądamy zasądzenia od pozwanego kosztów procesu.
Zobacz również serwis: Praca
Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym, elementem pozwu jest uzasadnienie naszych roszczeń. W tej części pozwu musimy wskazać, dlaczego żądamy zadośćuczynienia. Należy więc, po pierwsze, opisać dokładnie stan faktyczny (ofiarą jakich działań mobbingowych ze strony pracodawcy się staliśmy) wraz z powołaniem odpowiednich dowodów (np. dokumenty czy dowody z zeznań naszych współpracowników). Z całą pewnością, w tej części pozwu należy wskazać, jakie skutki zdrowotne wywołały działania mobbingowe pracodawcy, co powinno zostać poparte dokumentacją lekarską. Jak bowiem zostało już wcześniej wskazane, zadośćuczynienie należy się tylko wówczas, gdy mobbing wywołał rozstrój zdrowia.
Ostatnim elementem pozwu jest złożenie podpisu oraz wskazanie załączników, gdzie wymienimy wszystkie dokumenty, które składamy do sądu razem z pozwem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat