Wyrok zaoczny
REKLAMA
REKLAMA
Sąd wydaje wyrok zaoczny gdy pozwany nie uczestniczy w postępowaniu. Nie uczestnictwo pozwanego polega na niestawiennictwie pozwanego na rozprawie lub gdy co fakt stawia się na rozprawie ale nie bierze w niej udziału.
REKLAMA
Wyroku zaocznego nie wydaje się natomiast gdy pozwany wdał się w spór wnosząc odpowiedz na pozew w, której wnosił o rozpatrzenie sprawy pod jego nieobecność.
Wydając wyrok zaoczny sąd uwzględnia jako prawdziwe twierdzenia powoda, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości lub mają na celu obejście prawa.
Wyrok zaoczny jest doręczany stroną wraz z pouczeniem o środkach odwoławczych.
Środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego jest sprzeciw wnosi się go w ciągu 7 dni do sądu. Koszty postępowania odwoławczego ponosi co do zasady pozwany.
Wyrok zaoczny uwzględniający powództwo z urzędu opatrzony jest w klauzulę natychmiastowej wykonalności. Powoduje to, że wierzyciel (powód) może domagać się nadania mu klauzuli wykonalności, nie czekając aż wyrok się uprawomocni. Może więc wcześniej przystąpić do egzekucji.
Podstawa prawna: 339-349 k.p.c
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat