Sprawy o naruszenie posiadania
REKLAMA
REKLAMA
Sprawy o naruszenie posiadania reguluje k.p.c. w art. 478 i 479. W pozostałych kwestiach zastosowanie mają przepisy ogólne procedury cywilnej.
REKLAMA
Jak napisać pozew
W pozwie należy podać:
- sąd do którego kierowana jest sprawa,
- strony i ich adresy, pełnomocników stron,
- wartość przedmiotu sporu,
- nazwę pisma,
- żądanie pozwu,
- uzasadnienie żądania oraz wykaz załączników.
Jak zatem widać pozew taki nie różni się od pozwu w standardowych sprawach cywilnych.
Właściwość sądu
Sprawy o naruszenie posiadania są rozpatrywane przez sąd rejonowy miejsca położenia nieruchomości . Jest to właściwość wyłączna więc nie można jej zmienić przez umowę stron.
Odrębności
REKLAMA
W sprawach o naruszenie posiadania nie można wytoczyć powództwa wzajemnego. Co do zasady powództwo wzajemne jest dopuszczalne gdy pozostaje w związku z roszczeniem powoda bądź nadaje się do potrącenia. Przy okazji odpowiedzi na pozew o naruszenie nie można jednak złożyć pozwu wzajemnego.
Ten zabieg ma na celu przyśpieszenie postępowania. Pozwy o naruszenie posiadania powinny być szybko rozstrzygane gdyż powodowi z założenia zależy na zakończeniu uciążliwych naruszeń.
Sąd rozpatrując powództwo bada jedynie ostatni stan faktyczny i jego naruszenie. Nie bada dobrej wiary pozwanego ani samego prawa. Ta regulacja również ma wpłynąć na szybsze rozpatrzenie sprawy.
Podsumowanie
Postępowanie o naruszenie posiadania ze swej natury wymaga szybkości. Żaden bowiem właściciel nie lubi gdy narusza się jego prawo własności i utrudnia korzystanie z rzeczy. Dlatego też bada się w takim postępowaniu ostatni stan posiadania oraz nie dopuszcza się zgłaszania powództwa wzajemnego.
Porównaj:
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA