Kiedy można uzyskać klauzulę wykonalności na wspólników

inforCMS
Kodeks postępowania cywilnego pozwala na opatrzenie wyroku wydanemu przeciwko spółce osobowej, klauzulą wykonalności na jej wspólników.

Kiedy można opatrzyć wyrok klauzulą na wspólników

Kodeks postępowania cywilnego w art. 778(1) pozwala na opatrzenie klauzulą wykonalności wyroku wydanemu przeciwko spółce na wspólników – o ile :

- egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczne (należy do wniosku dołączyć postanowienie o umorzeniu egzekucji z majątku spółki).

- gdy oczywistym jest, że egzekucja będzie bezskuteczna.

Bezskuteczność egzekucji stwierdza komornik w postanowieniu umarzającym postępowanie. Jeśli wierzyciel zdążył już przeprowadzić postępowanie przeciwko spółce – zakończone umorzeniem z powodu bezskuteczności – wówczas może złożyć wniosek o nadanie klauzuli na wspólników.

W podobnej sytuacji jest wierzyciel, który wie że egzekucja z danego tytułu się nie powiedzie. Może to wynikać:

- z osobistych doświadczeń – np. nieudanej egzekucji z innego tytułu wykonawczego (np. gdy wytoczył kilka powództw)

- z doświadczeń innych osób (podmiotów)

- z oświadczenia komornika, który prowadził inne postępowania przeciwko danej spółce.

W takim przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie oddzielnego postępowania przeciwko spółce – należy jednak uprawdopodobnić, iż ewentualna egzekucja była by z pewnością bezskuteczna.

Po co takie rozwiązanie

Możliwe jest pozwanie wspólnie wspólników i spółkę – jednak oznacza to często powództwo w trybie zwykłym. Jeśli powodowi (przedsiębiorcy) zależy na czasie, będzie chciał skorzystać z przyspieszonej procedury dla spraw gospodarczych. Jednak jeśli wspólnicy nie prowadzą sami indywidualnej działalności gospodarczej, nie można będzie ich wszystkich objąć pozwem w trybie gospodarczym.

Jeśli chce się mieć pewność, iż sprawa będzie miała charakter gospodarczy należy pozwać bezpośrednio spółkę. W innym wypadku wygodniejsze może być pozwanie spółki łącznie ze wspólnikami.

Nie da się "rozciągnąć" wyroku wydanego jedynie przeciwko spółce, również na małżonków wspólników. Jedynym sposobem uzyskania klauzuli na małżonka wspólnika jest jego pozwanie razem ze spółką.

Które spółki i którzy wspólnicy.

Powyższe rozwiązanie dotyczy spółek osobowych i ich wspólników ponoszących nieograniczoną osobistą odpowiedzialność za ich długi. Są to :

  • Spółka jawna- wszyscy wspólnicy
  • Spółka partnerska : wszyscy wspólnicy za zobowiązania spółki. (wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania wynikające z wykonywania wolnego zawodu przez innego wspólnika).
  • Spółka komandytowa i komandytowo- akcyjna – komplementariusze.

Pozostałe spółki (z o.o. i akcyjna) oraz pozostali wspólnicy nie są objęci tą regulacją.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...