Czym jest spółka cywilna
Zgodnie z art. 860 kc, „Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.”
W oparciu o powyższy artykuł, jak również cały tytuł XXXI kodeksu cywilnego, stwierdza się iż spółka cywilna NIE jest odrębną jednostką organizacyjną (jak chociażby spółki prawa handlowego) – a jedynie umową łączącą wspólników (taką jak chociażby umowa zlecenia, czy umowa o dzieło).
Skutki tego rozwiązania są następujące :
- spółka cywilna nie ma odrębnej od wspólników podmiotowości prawnej (nie licząc prawa podatkowego- jest płatnikiem VAT i prawa pracy – uznaje się, że spółka cywilna może być pracodawcą).
- spółka jako taka nie jest podmiotem praw i obowiązków (nie może kierować roszczeń, ani mieć długo)- podmiotem są wspólnicy
- spółka cywilna nie posiada odrębnego majątku – majątek „spółki” to współwłasność wspólników.
- spółka cywilna NIE MOŻE BYĆ STRONĄ POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO ! Są nimi wspólnicy.
Jak pozywać spółkę cywilną
Mówiąc krótko – wcale. Pozew należy skierować przeciwko osobom działającym w ramach spółki – wspólnikom. To oni zgodnie z art. 864 kc – za zobowiązania spółki odpowiadają solidarnie wspólnicy spółki cywilnej – całym majątkiem osobistym.
Oznacza to, że nie trzeba pozywać wszystkich wspólników (choć jest to przydatne, o czym później)– każdy z nich odpowiada bowiem za CAŁOŚĆ zobowiązań spółki . Wspólnik, który spłacił całość (lub większość) zobowiązań spółki- może dochodzić wyrównania od pozostałych wspólników (w ramach regresu).
Majątek wspólny wspólników.
Jeżeli wspólnicy zdecydują się na wspólne prowadzenie działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej – powstaje między nimi współwłasność. Składają się na nią m.in. :
- wkłady wspólników
- wypracowany, a nie podzielony zysk
- wyposażenie biur itp. – to co zostało zakupione z przychodu spółki.
Aby wierzyciel mógł zająć i poddać egzekucji majątek wspólny wspólników spółki cywilnej MUSI POZWAĆ WSZYSTKICH WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI. Dopiero posiadając tytuł wykonawczy (wyrok+ klauzula wykonalności) na każdego ze wspólników można przystąpić do egzekucji z majątku wspólnego.