Jak sformułować pozew o odwołanie darowizny
REKLAMA
REKLAMA
Stopień trudności : średni
REKLAMA
Wymagane dokumenty – różne, w zależności od przedmiotu darowizny, oraz kopia oświadczenia o odwołaniu darowizny, wraz z dowodem doręczenia stronie przeciwnej.
Krok 1: Kiedy trzeba skierować sprawę do sądu
Jeżeli mimo podstaw do odwołania wykonanej darowizny, oraz skutecznego doręczenia oświadczenia o odwołaniu – obdarowany nie chce zwrócić przedmiotu darowizny. Wówczas konieczne jest wytoczenie powództwa o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli o zwrocie darowizny. Orzeczenie tego typu – zastępuje ww. oświadczenie woli – stąd na podstawie wyroku można m.in. dokonać zmiany w księdze wieczystej nieruchomości.
Krok 2: Jaki cel ma powództwo ?
Powództwo ma na celu zastąpienie oświadczenia woli obdarowanego. Prawo cywilne wymaga bowiem od niego złożenia oświadczenia o zwrocie darowizny i przekazania przedmiotu darowizny.
(choć jeśli tylko zwróci przedmiot, oświadczenie nie jest konieczne).
Kwestia komplikuje się jeśli w grę wchodzi m.in. nieruchomość- tutaj wymagane jest oświadczenie woli obdarowanego o zwrocie i to w formie aktu notarialnego. Podobnie oświadczenie jest konieczne, w przypadku zwrotu innych rejestrowanych rzeczy : jak samochody, czy udziału w spółce z o.o.
Krok 3: Piszemy pozew.
Sąd: sąd miejsca zamieszkania powoda. Przy czym sąd rejonowy jeśli przedmiot darowizny jest wart mniej niż 75.000 zł, i okręgowy jeśli przedmiot darowizny jest droższy.
Powód: Darczyńca / Darczyńcy – imię nazwisko, adres zamieszkania
Pozwany: Obdarowany/ obdarowani - jw.
Tytuł pozwu : Pozew o nakazanie złożenia oświadczenia woli
Wnioski :
- O nakazanie pozwanemu/ pozwanym …………………złożenia oświadczenia woli, którego treścią jest przeniesienie własności …………………………….. w związku z odwołaniem darowizny.
- Zasądzenie od pozwanego (pozwanych) kosztów procesowych
- Dopuszczenie dowodów :
- ( z zeznań świadków, dokumentów itp.. – na okoliczność uzasadniającą odwołanie darowizny).
- Z informacyjnego przesłuchania stron na ww. okoliczność.
Celem postępowania będzie również udowodnienie, że odwołanie darowizny było zasadne!
Krok 4: Uzasadnienie
W uzasadnieniu musimy podnieść wszystkie okoliczności, które uzasadniają odwołanie darowizny.
W szczególności – wydarzenia, które zaważyły na decyzji o odwołaniu – podparte zeznaniami świadków, dokumentami, wyrokami sądów (choćby i nie prawomocnymi). Tak aby przedstawić jak najszerszy zakres dowodów na okoliczność zasadności odwołania darowizny.
Krok 5: Opłata i załączniki.
Opłata wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Wartością przedmiotu sporu jest w tym przypadku wartość przedmiotu darowizny, który w wyniku postępowania ma być zwrócony.
Opłatę należy wnieść wraz z pozwem (w znakach sądowych – jeśli wpis nie przekracza 1.500 zł) w kasie sądu, lub przelewem na rachunek sądu.
Krok 6: Skutki i dochodzenie.
Skutkiem orzeczenie jest wydanie przez sąd zastępczego oświadczenia woli obdarowanego, o przeniesieniu własności przedmiotu darowizny.
Co potem ?
W przypadku nieruchomości :
wyrok stanowi podstawę do wpisu w księdze wieczystej nieruchomości nowego właściciela. Jeśli obdarowany nie będzie chciał opuścić lokalu, można go w oparciu o wyrok eksmitować (choć konieczne jest odrębne powództwo).
W przypadku innych przedmiotów i pieniędzy: po wydaniu wyroku, przedmiot stanowi WŁASNOŚĆ dawnego darczyńcy. Jednak rzadko kiedy wraca do niego fizycznie. Może być konieczne wytoczenie powództwa o zwrot rzeczy (z łac. rei vindicatio - powództwo windykacyjne), lub powództwa o zapłatę ( w przypadku pieniędzy). Podstawą pozwu, będzie otrzymany wcześniej wyrok.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat