REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy

Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy / Fot. Fotolia
Zmiana dłużnika, wierzyciela – ciekawostki z wokandy / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często się zdarza, że w toku postępowania sądowego nasz dłużnik sprzedaje rzecz, której jesteśmy właścicielami. Przyczyną takiego postępowania jest chęć uniknięcia odpowiedzialności. Wyobraźmy sobie też taką sytuację, że postępowanie trwa już 2 lata i sąd pierwszej instancji uznał nasze roszczenie przyznając, że jesteśmy właścicielami samochodu, w którego posiadaniu był dłużnik. W wydanym wyroku zobowiązał naszego dłużnika do zwrotu pojazdu. Dłużnik wniósł apelację i w toku postępowania sprzedał samochód.

Nasza dłużniczka po wszczęciu postępowania egzekucyjnego wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, a tytuł egzekucyjny wystawiony jest na jej nazwisko panieńskie.

REKLAMA

Kolejna sytuacja - w toku postępowania egzekucyjnego wierzyciel dokonał zmiany firmy.

Co robimy?

Powyższe przypadki należy rozważyć odrębnie dla sytuacji, gdy jesteśmy w procesie powodem i pozwanym.

Jako powód możemy skorzystać z instrumentu prawnego dopozwania, co oznacza tyle, że Sąd na nasz wniosek wezwie osobę trzecią do udziału w postępowaniu. Tego rodzaju pismo odnosi taki sam skutek jak wytoczenie powództwa. W tym przypadku bierność szkodzi osobie trzeciej (dopozwanej). Sąd w wydanym wyroku  rozstrzygnie nasze powództwo również co do tej osoby.

Wyjawienie majątku dłużnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei posiadanie w procesie statusu poznanego wymaga, abyśmy skorzystali z instytucji procesowej przypozwania. Sporządzamy do Sądu pismo procesowe, w którym żądamy  wezwania  przez Sąd  do wzięcia udziału w postępowaniu osobę, która nabyła rzecz od naszego dłużnika. Za zgodą obu stron postępowania ta osoba może wejść w miejsce naszego dłużnika. Skutek będzie taki, że dotychczasowy dłużnik będzie zwolniony z odpowiedzialności. Możliwa jest jednak sytuacja, w której osoba trzecia nie chce uczestniczyć w toczącym się postępowaniu. Ma do tego prawo.

Kolejne działania

Fakt, że toczy się postępowanie, w którym stroną jest osoba niebędąca posiadaczem rzeczy, nie wpływa na możliwość jego dalszego prowadzenia. Czekamy do wydania przez Sąd wyroku rozstrzygającego przez nieuczciwego dłużnika wniesionej apelacji. Należy podkreślić, że pomimo tego, iż wyrok nie zapadł pomiędzy nami, a nabywcą, nie pozbawia nas to prawa do windykacji należności. Reasumując należy zaznaczy, że wyrok wydany z udziałem zbywcy odnosi bezpośredni skutek wobec nabywcy. Następnie po jego uprawomocnieniu wnioskujemy o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz osoby trzeciej, tj. nabywcy rzeczy. Podstawą uwzględnienia naszego wniosku jest udowodnienie przejścia obowiązku dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym .W orzecznictwie przyjmuje się, że takim dokumentem - w przypadku zbycia prawa - może być część wstępna wyroku z której wynika następstwo prawne osoby trzeciej. Należy wspomnieć, że zgodnie z  przeważającym stanowiskiem judykatury, Sąd nie może badać przedłożonych mu dokumentów pod kątem, czy przejście praw lub obowiązków na osobę trzecią  rzeczywiście nastąpiło, czy jest zgodne z prawdą. Oczywistym  jest, że przysługuje mu uprawnienie do badania warunków formalnych pisma, np. czy jest podpisane, sporządzone przez właściwy organ.

Spółka cywilna przed sądem


Niestety możliwa jest również sytuacja, gdy nie posiadamy dokumentu dowodzącego następstwa osoby trzeciej wobec dłużnika, czyli tzw. sukcesji uniwersalnej, singularnej osoby trzeciej. W takim przypadku należy jesteśmy zmuszeni wytoczyć odrębne powództwo przeciwko osobie trzeciej . W powództwie takim należy żądać ustalenia, że miało miejsce przejście prawa, obowiązku na osobę trzecią.

Jak może się bronić osoba trzecia?

Nieprzystąpienie osoby trzeciej do postępowania pomimo wezwania Sądu nie oznacza, że sprawa jest zakończona. Jak już wspomniałam, wierzyciel może być uparty i wnieść nadanie klauzuli wykonalności na rzecz nabywcy rzeczy.

Co zrobić, gdy dłużnik wyzbywa się majątku?

Co robimy?

W postępowaniu egzekucyjnym nie możemy być już bierni i  musimy wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Uwaga!

Wyjątkiem jest zmiana osoby dłużnika w przypadku rzeczy oznaczonych do gatunku. Wówczas nadal możemy żądać spełnienia świadczenia przez dotychczasowego dłużnika.

Przyjmuje się, że po nadaniu klauzuli wykonalności zmiana dłużnika, jak również wierzyciela, nie wymaga wystąpienia ponownie z wnioskiem o nadanie klauzuli na rzecz nowego podmiotu. Koniecznym jest jednak udowodnienie przejścia prawa lub obowiązku za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym.

W praktyce często się zdarza, że dłużnik w toku postępowania miał majątek, a już na etapie egzekucji  nie ma z czego ściągnąć wierzytelności.

,,Sprytny” dłużnik może bowiem przeprowadzić czynność prawną bez zgody małżonka, wyzbyć się majątku osobistego. Wówczas pozostanie pokaźny majątek wspólny jego i małżonki.

Również w tej sytuacji się nie poddajemy. Na podstawie art. 51 §1 KRiO żądamy ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy dłużnikiem a jego małżonkiem.

Następnie zajmujemy prawo naszego dłużnika do żądania podziału majątku wspólnego małżeńskiego. Po zajęciu prawa żądamy dokonania podziału tego majątku, tak  aby w końcu móc zaspokoić się z wybranych przez nas składników majątkowych, które przypadłyby dłużnikowi w wyniku podziału majątku małżeńskiego.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego  (Dz.U. 2014, poz.101 t.ekst jedn. ze zm.) - art. 84 k.p.c., art. 192 pkt 3 k.p.c., art. 194 § 1, k.p.c, art. 788 k.p.c.,

- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2012, poz. 788 ze zm.) -  art. 51 § 1 k.r.o.

Katarzyna Kujawska, aplikantka radcowska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA