Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

A.P.
rozwiń więcej
Zabezpieczenie powództwa. /Fot. Fotolia
Sposoby zabezpieczenia roszczeń dochodzonych powództwem zależą od ich rodzaju. Inne zasady odnoszą się do roszczeń pieniężnych, zaś inne do roszczeń niepieniężnych.

Sposób zabezpieczenia

Przepisy postępowania zabezpieczającego, zawarte w kodeksie postępowania cywilnego, wyraźnie wskazują również sposoby zabezpieczenia powództwa, przez co należy rozumieć czynności prawne i faktyczne, które są wykonaniem postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.

Sposoby zabezpieczenia należy podzielić w zależności od charakteru zabezpieczanego roszczenia. Rozróżnienie to ma szczególnie istotne znaczenie z uwagi, że przy świadczeniach pieniężnych, sposoby zostały wyraźnie określone w art. 747 kodeksu postępowania cywilnego. Lista zawarta w tym przepisie ma charakter zamknięty, co oznacza że z prawnego punktu widzenia innych zabezpieczeń roszczeń pieniężnych nie ma.

Z drugiej strony, w odniesieniu do zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych, istotna jest lista sposobów zabezpieczeń, określona w art. 755 kodeksu postępowania cywilnego. W odróżnieniu jednak od listy sposobów zabezpieczeń roszczeń pieniężnych, lista ta ma charakter otwarty, co oznacza, że sąd może wskazać inne sposoby zabezpieczenia.

Zobacz serwis: Pozwy

Sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych

Jak zostało to stwierdzone powyżej sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych określa lista zawarta w art. 747 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez

1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;

2) obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;

3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;

4) obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;

5) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

6) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Wybór sposobu zabezpieczenia należy do wnioskodawcy. Nie jest wykluczone, by we wniosku wskazać kilka a nawet wszystkie sposoby zabezpieczenia. Niemniej jednak przy orzekaniu co do sposobu zabezpieczenia sąd będzie kierował się dyrektywami określonym w art. 7301 § 3 kodeksu postępowania cywilnego. Decyzja sądu powinna zatem uwzględniać interesy stron lub uczestników postępowania w takiej mierze, aby uprawnionemu zapewnić należytą ochronę prawną, a obowiązanego nie obciążać ponad potrzebę.

Sąd rozważając wniosek będzie musiał stwierdzić czy wniosek o zabezpieczenie i wskazanie sposobu zabezpieczenia są adekwatne w odniesieniu do wysokości dochodzonego roszczenia.

Zobacz: Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...