Kto może być świadkiem
REKLAMA
REKLAMA
Trzeba rozróżnić trzy sytuacje. Po pierwsze istnieje grupa osób, która nie może być świadkami. Po drugie są osoby, które mogą odmówić składania zeznań. Po trzecie w końcu są świadkowie, którzy mogą odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie.
REKLAMA
Do pierwszej kategorii zaliczamy:
- Osoby niezdolne do spostrzegania oraz do komunikowania swoich spostrzeżeń,
- Wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni od zachowania tajemnicy służbowej, jeżeli ich zeznanie miałoby być połączone z jej naruszeniem,
- Przedstawiciele ustawowi stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową,
- Współuczestnicy jednolici.
Do drugiej grupy zaliczymy:
- Małżonka strony (także po rozwodzie),
- Wstępnych strony,
- Zstępnych strony,
- Rodzeństwo oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu,
- Osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. (także po ustaniu przysposobienia).
REKLAMA
Odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie może każdy świadek gdyby ta odpowiedz naraziła świadka lub osobę mu najbliższą na hańbę lub szkodę majątkową. Duchowny natomiast może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu podczas spowiedzi.
Pani zaliczać będzie się do drugiej lub trzeciej grupy. W związku z powyższym musi się Pani stawić w sądzie w dniu wskazanym na wezwaniu a następnie zostanie Pani pouczona o przysługujących Pani prawach. Wtedy też będzie mogła Pani odmówić składania zeznań.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat