Uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Sądem rozpatrującym sprawy o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone jest Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Wzorce umowne, którymi posługują się przedsiębiorcy mogą zawierać postanowienia niezgodne z prawem. Jednakże konsument, który zawarł umowę z nieuczciwym przedsiębiorcą może się bronić. Służy temu m.in. pozew o uznanie postanowienia wzorca za niedozwolone.

Wzorce umowne (ogólne postanowienia umowne, regulaminy, taryfy) to element stosunku umownego.

Wzorcami posługują się przedsiębiorcy co do zasady zawierający umowy w sposób masowy. Będą więc z nich korzystać przede wszystkim banki, firmy ubezpieczeniowe, operatorzy telefoniczni.

Postanowienia pochodzące z wzorca nie podlegają jednak negocjacjom. Tym samym konsument zawierający umowę nie ma żadnego wpływu na ich treść. W takiej sytuacji wspomniane postanowienia mogą być narzędziem nadużyć.

Polski ustawodawca chce jednak chronić konsumentów. Wyrazem tej tendencji jest wprowadzenie sądowej kontroli wzorców.

Właściwy sąd

Sądem rozpatrującym sprawy o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone jest Sąd Okręgowy w Warszawie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Legitymacja czynna

Legitymacja czynna to inaczej uprawnienie do wszczęcia procesu w danej sprawie. Powód musi być zawsze legitymowany czynnie aby mógł wnieść pozew do sądu.

Proces w takiej sprawie może wszcząć każdy, kto mógł zawrzeć umowę z użyciem wzorca. Powództwo może wytoczyć również organizacja społeczna, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Zaprzestanie stosowania wzorca

Zaprzestanie stosowania wzorca umownego nie jest podstawą do umorzenia postępowania. Sprawę o stwierdzenie postanowień wzorca za niedozwolone można wnieść również gdy przedsiębiorca zaprzestał stosowania tego wzorca.

Odrębności proceduralne

W tego rodzaju sprawach nie można zawierać ugody. Sąd nie może wydać wyroku tylko na podstawie uznania powództwa. Wyroki sądu publikowane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wyroki zapadłe w tego rodzaju sprawach mają skutek wobec osób trzecich (od momentu wpisania do odpowiedniego rejestru).

Rejestr

Wszystkie postanowienia umowne uznane za niedozwolone wpisywane są do specjalnego rejestru urzędowego. Rejestr taki prowadzi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Rejestr ten jest jawny i każdy ma do niego wgląd. 

Jak zatem widać sprawy o uznanie postanowień wzorca mają wiele odrębności proceduralnych. Na szczęście jednak tego typu sprawy bardzo rzadko nas spotykają.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...