Wniosek o uzupełnienie wyroku
REKLAMA
REKLAMA
Sąd powinien ustosunkować się pozytywnie lub negatywnie do wszystkich żądań zgłoszonych przez powoda w toku procesu. Zarówno do tych zgłoszonych w pozwie, pismach procesowych i ustnie na rozprawie. W razie gdy w wyroku orzeczono tylko co do części dochodzonych roszczeń, powód ma prawo domagać się uzupełnienia wyroku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 351 kodeksu postępowania cywilnego, w sytuacji gdy sąd nie rozstrzygnął o części roszczeń zgłoszonych w pozwie, może Pan zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, zmierzający do objęcia jednym rozstrzygnięciem całej sprawy. Termin do zgłoszenia takiego wniosku wynosi dwa tygodnie od ogłoszenia wyroku lub od jego doręczenia( tylko gdy doręczenie następuje z urzędu).
Wniosek może zmierzać do uzupełnienia żądań ubocznych, kwestii kosztów sądowych czy nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Można go również zgłosić gdy sąd nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu( np. kwestia władzy rodzicielskiej przy wyroku orzekającym rozwód).
Sąd powinien uzupełnić wyrok, w zakresie wskazanym przez Pana we wniosku. Wydaje w tym celu nowy wyrok. Odbywa się to po uprzednim przeprowadzeniu rozprawy (wyjątek stanowi orzekanie co do kosztów sądowych i nadania rygoru natychmiastowej wykonalności).
Innym wyjściem jest złożenie drugiego pozwu, ale wiąże się to na ogół z dodatkowymi kosztami (wpis sądowy itp.). To rozwiązanie pozostaje Panu w razie uchybienia terminu do wniesienia wniosku o uzupełnienie orzeczenia.
Podstawa prawna: art. 351 kodeksu postępowania cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat